حجم خرید تضمینی گندم به نزدیک نیم میلیون تن رسید

حجم خرید تضمینی گندم به نزدیک نیم میلیون تن رسید

به گزارش جلفابازار شرکت بازرگانی دولتی ایران، «علی قنبری» افزود: ارزش ریالی گندم های خریداری شده پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.
به گفته وی، روزانه بیش از ۳۰ هزار تن گندم به مرکزهای خرید این شرکت تحویل داده می‌شود که استان خوزستان با خرید بیش از ۳۰۰ هزار تن، بیشترین میزان خرید این محصول را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: خرید تضمینی گندم در استان های فارس، کرمان، بوشهر، ایلام، سیستان و بلوچستان و هرمزگان هنوز ادامه دارد و نزدیک به ۱۷۰ هزار تن گندم نیز در این استان ها از گندمکاران خریداری شده است.
وی اضافه کرد: برای خرید تضمینی گندم در هفت استان یاد شده ۳۵۰ مرکز خرید فعال شده‌اند.
قنبری ادامه داد: نرخ تضمینی مصوب و اعلام شده برای خرید گندم معمولی ۱۲۷۰۵ ریال و برای گندم دروم ۱۳۰۶۸ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد و با حداکثر دو درصد سن‌زدگی است که این شاخص‌ها در خرید این محصول اعمال می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد امسال دستورالعمل خرید تضمینی گندم با رویکرد خرید محصول باکیفیت تدوین شده است.
وی پیش بینی کرد مرکزهای خرید این شرکت در سراسر کشور بیش از ۹ میلیون گندم باکیفیت داخلی از کشاورزان می خرند.
قنبری مقدار خرید سال زارعی گذشته را هشت میلیون و ۸۰ هزار تن اعلام و عنوان کرد: بهای گندم های خریداری شده پس از تامین اعتبار خرید و انجام عملیات بانکی به حساب کشاورزان واریز می‌شود و امسال همه تلاش ها معطوف به تامین اعتبار مورد نیاز و پرداخت بموقع وجوه و جلب رضایت گندمکاران است.
قنبری همچنین به خرید دانه روغنی کلزا از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران اشاره کرد و گفت: همزمان با خرید گندم در مناطق جنوبی کشور، خرید کلزا نیز در برخی استان ها آغاز شد و تاکنون حدود هفت هزارتن از این دانه روغنی از کشاورزان استان های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان خریداری شده است.
پارسال نزدیک به ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید و هشت میلیون و ۸۰ هزار تن آن با قیمت گندم معمولی (گندم نان) به میزان ۱۱هزار و ۵۵۰ ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم با قیمت ۱۱ هزار و ۸۸۰ ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شد.
امسال نزدیک به ۶ میلیون هکتار از زمین های آبی و دیم ۳۱ استان کشور زیر کشت گندم رفته است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.