ایران آب سنگین را به قیمت متعارف به آمریکا فروخت

ایران آب سنگین را به قیمت متعارف به آمریکا فروخت

به گزارش جلفابازار از خانه ملت، عباسعلی منصوری آرانی با اشاره به روند فروش محصول آب سنگین ایران به کشورهای غربی، گفت: معمولا کشورها در بحث غنی سازی به دو صورت غنی کردن اورانیوم یا استفاده از آب سنگین عمل می کنند، اما خوشبختانه جمهوری اسلامی با اقتدار کامل و با اتکا به دانشمدان و متخصصان خود، هر دو شیوه را برای غنی سازی هسته ای به کار گرفت و به موفقیت های بسیاری دست یافت و یکی از مزیت های برجام، تثبیت به کارگیری هر دو روش برای ایران است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه انتقال آب سنگین مازاد ایران به کشور عمان طبق برجام صورت گرفته است، ادامه داد: بر اساس توافق هسته ای جمهوری اسلامی تا ۱۵ سال نمی تواند آب سنگین تولیدی خود را انباشت کند، از این رو باید مازاد این محصول را در بازارهای جهانی به فروش برساند.
آرانی تصریح کرد: در گام نخست برای ایران بسیار مهم بود که با فروش حدود ۳۲ تن به آمریکا به کلوب فروشندگان تجهیزات هسته ای بپیوندیم.
وی افزود: تولید آب سنگین دارای مراحل بسیار زیاد و پیچیده ای است، اما این محصول تولید شده در ایران دارای استانداردهای لازم است و در شرایط کنونی کشورهای بسیاری خواهان خرید آن هستند و جمهوری اسلامی به تدریج در حال ورود به بازار خرید و فروش این محصولات است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوعات مطرح درباره فروش محصول آب سنگین از سوی ایران به آمریکا با قیمت بسیار نازل و پایین، گفت: بازار فروش این گونه محصولات بسیار رقابتی است و ما به تازگی به این بخش وارد شده ایم، البته من این موضوعات و مسائل را از مسئولان و متولیان امر سوال کرده ام و آن ها اعلام کردند که قیمت فروخته شده این محصول، متعارف و بر اساس قیمت جهانی بوده است.
منصوری آرانی ادامه داد: اظهارات و ادعاهای مطرح شده از سوی برخی افراد با واقعیت و اصل موضوعات بسیار متناقض است، البته ممکن است که ما یک مقدار پایین تر از قیمت جهانی آب سنگین را بفروشیم، اما قطعا این میزان به حدود یک سوم قیمت جهانی آن نمی رسد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.