تکیه بر درآمدهای نفتی موجب تنبلی اقتصاد کشور می شود

تکیه بر درآمدهای نفتی موجب تنبلی اقتصاد کشور می شود

به گزارش جلفابازار به نقل از رضا عبدالهی روز دوشنبه در جمع فعالان اقتصادی زنجان افزود: متوسط رشد اقتصادی کشور از سال ۵۷ تا پایان سال ۹۳، فقط سه درصد با احتساب درآمدهای حاصل از فروش نفت بوده است.
وی یادآورشد: در این مدت درآمد سرانه مردم هیچ تفاوتی نکرده و در سال ۵۷ متوسط سرانه مردم ایران دو هزار و ۸۱۵ دلار و در سال ۹۳ نیز در حدود همین رقم بوده است.
عبدالهی با بیان اینکه درآمد نفت ایران طی این مدت دو هزار و ۱۱۵ میلیارد دلار بوده است، اظهار کرد: در صورتی که اقتصاد کشور، بدون اتکا به درآمدهای نفتی و با استفاده از سود حاصل از تولید و کسب کار حاصل حرکت می کرد، می توانست به چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار سود دست یابد.
نماینده مردم ماهنشان و زنجان که سابقه ۲۸ سال نمایندگی مجلس شورای اسلامی و ریاست کمیسیون تلفیق بودجه را بر عهده داشته است، گفت: نفت به واقع اقتصاد کشور را تنبل کرده است و این رویه برای بهبود وضعیت ایران نیازمند تغییر اساسی است.
وی خاطرنشان کرد: طی ۳۶ سال گذشته متوسط نرخ تورم در کشور به حدود ۲۰ درصد می رسید در حالی که نرخ متعادل و مناسب آن در سطح جهان سه تا چهار درصد است.
عبدالهی تاکید کرد: امروز برای رسیدن به برنامه های ابلاغی از سوی رهبری در قالب اقتصادی مقاومتی راهی غیر از کوچک کردن دولت، استفاده نکردن از درآمدهای حاصل از فروش نفت و بهره گیری از مالیات در کشور با توسعه بخش تولید و سرمایه گذاری وجود ندارد.
نماینده مردم ایجرود و ماهنشان در مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون متاسفانه به علت نبود امنیت اقتصادی، سرمایه های مردم در سه بخش زمین، طلا و ارز تلنبار شده است.
وی تصریح کرد: حتی در صورت ایجاد امنیت اقتصادی در کشور و خروج این سرمایه های راکد، برای توسعه کشور در عرصه اقتصادی، باید اقدام به جذب سرمایه گذاران خارجی کرد.
عبدالهی به پایین بودن رتبه کسب و کار ایران در عرصه جهانی اشاره کرد و این رتبه را ۱۱۸ برشمرد و افزود: هیچ سرمایه گذار خارجی با چنین رتبه کسب و کاری به خود اجازه ورود به ایران نمی دهد.
نماینده مردم ایجرود و ماهنشان در مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح رویه فعلی جذب سرمایه گذار، تغییر در قوانین موجود و کوچک کردن دولت شد و گفت: اصلاحات اقتصادی سخت اما ضروری است و باید در کشور هر چه زودتر این تغییرات آغاز شود.
وی با بیان اینکه خود مسئولان مشکلات بخش تولید و صنعت را به صورت ملموس متوجه نمی شود، ادامه داد: در صورتی که هر مسئولی در این کشور خود صاحب یک صنعت کوچک بود، می توانست از نزدیک درد و رنجی تولیدکنندگان و صنعتگران را درک کنند.
عبدالهی یادآورشد: موضوع اهمیت سرمایه گذاری و لزوم رفع مشکلات بخش تولید و صنعت در تمام نقاط جهان یکسان است و همه دولتمردان کشورهای پیشرفته می دانند که سرمایه گذاری منجر به تولید، تولید منتج به سود و دریافت سود زمینه ساز کسب مالیات برای کشور می شود.
نماینده مردم ایجرود و ماهنشان در مجلس شورای اسلامی مالیات را بهترین و برترین جایگزین برای درآمدهای نفتی خواند و گفت: با این رویکرد می توان به رشد اقتصادی ۱۰ و حتی ۱۵ درصد دست یافت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.