برنامه‌ مدیریت محیط‌ زیست در تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک قدس تهران تدوین شد

برنامه‌ مدیریت محیط‌ زیست در تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک قدس تهران تدوین شد

به گزارش جلفابازار شرکت فاضلاب تهران، «اصغر ریاضتی» گفت: شرکت آب و فاضلاب تهران با آغاز عملیات اجرایی پروژه ارتقا و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک قدس و در چارچوب ارائه راهکارهای کاهش اثرهای سوء اجرای آن بر محیط‌ زیست، برنامه‌ مدیریت محیط‌ زیستی را در این تصفیه‌خانه تهیه کرده است.
به گفته این مقام مسئول، برنامه مدیریت محیط‌ زیست (یی.ام.پی-EMP) به کاهش اثرهای ناسازگار یک پروژه و اطمینان از نگهداری کیفیت کنونی محیط‌ زیست کمک می کند.
وی اضافه کرد: این برنامه در همه مراحل برنامه‌ریزی، ساخت، بهره‌برداری و پس از آن، یک پروژه توسعه‌ای مرتبط با محیط زیست محسوب می شود و به ارائه راهکار می‌پردازد.
ریاضتی افزود: فرآیند تصفیه در تصفیه‌خانه شهرک قدس از نوع لجن فعال هوادهی گسترده سطحی است که پس از ارتقا و توسعه، به سامانه A٢O تغییر می‌کند.
مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران اعلام کرد این برنامه محیط زیستی برای دریافت تاییدیه، به اداره‌ کل حفاظت محیط‌ زیست استان تهران فرستاده شده است.
این روش گونه اصلاح شده ای از روش لجن فعال است که یک روش بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب به شمار می رود.
در این روش شرایط لازم برای حیات و فعالیت یک توده بیولوژیکی ناشی از اجتماع میکرواورگانیسم ها بویژه باکتری ها فراهم می شود و میکروارگانیسم ها با مصرف اکسیژن، مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می کنند.
از آنجا که در اجتماعات کوچک حجم فاضلاب تولیدی به اندازه ای است که ساخت و راهبری تاسیسات هضم لجن مقرون به صرفه اقتصادی نیست، با افزایش زمان ماند و هوادهی فاضلاب مقدار لجن تولیدی را به حداقل می رسانند؛ از این رو، این روش را «لجن فعال با هوادهی گسترده» نیز می نامند.
روش لجن فعال با هوادهی گسترده متداول ترین روش برای تصفیه فاضلاب بهداشتی مجتمع های مسکونی و ویلایی، هتل ها و مرکزهای رفاهی و اقامتی، رستوران ها، بیمارستان ها و مرکزهای درمانی، کمپ های کارگری، دفتر کارخانه ها، اداره ها و شرکت هاست.
در فرآیند A2O حوض هوادهی پس از حوض آنوکسیک قرار گرفته و مایع مخلوط شامل میکرو ارگانیسم ها و مواد آلی هوادهی می شوند. هوادهی در این واحد توسط بلوئرها و دیفیوزرهای نصب شده در کف به صورت عمقی صورت می گیرد.
آشغالگیر، دانه گیر، ته نشینی اولیه، لجن فعال، حوضچه ته نشینی، کلرزنی، حوضچه های بی هوازی، حوضچه آنوکسیک، حوض هوادهی، حوض ته نشینی ثانویه، تلمبه خانه لجن برگشتی، تلمبه خانه چرخشی داخلی، واحد فیلتراسیون، گند زدایی، سیستم تامین هوا و اختلاط، دفع مواد زائد، ایستگاه پمپاژ ورودی، سیستم انتقال و دفع لجن، دبی سنج، حوضچه های تماس و حوضچه های تثبیت، واحد ها و فرآیند های مختلف در تصفیه فاضلابند.
تصفیه‌خانه شهرک قدس واقع در منطقه دو شهرداری تهران برای جمع‌آوری فاضلاب مناطق شهرک غرب و سعادت‌آباد و پکیج‌های دو و سه پونک و جنت‌آباد در نظر گرفته شده است.
این تصفیه‌خانه در زمینی به مساحت ١١ هکتار واقع شده است و با اجرای کامل طرح ارتقا و توسعه، ظرفیت تولید پساب تصفیه‌خانه شهرک قدس در سال ١۴١٠ برای ۵٠٧هزار و ٣۵۴ نفر، برابر با ۴٣میلیون و ٧٠٠هزار مترمکعب در سال خواهد بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.