۵۰ درصد تسهیلات تخصیصی دولت برای صادرات به دست پیمانکاران رسید

۵۰ درصد تسهیلات تخصیصی دولت برای صادرات به دست پیمانکاران رسید

به گزارش جلفابازار «سیدکمال سیدعلی» عصر سه شنبه در جمع مدیران شرکت های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی فعال در عراق افزود: اکنون ۱۰ میلیون دلار از رقم باقیمانده نیز در دست بررسی برای تخصیص قرار دارد.
وی یادآوری کرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه (۱۳۹۴- ۱۳۹۳) دستیابی به رقم ۸۰ میلیارد دلار ارزش صادرات برای سال پایانی (۱۳۹۴) هدفگذاری شده بود که سهم صادرات کالا ۵۵ میلیارد دلار بود و ۲۵ میلیارد دلار نیز به صادرات خدمات اختصاص داشت اما این هدف تحقق پیدا نکرد.
سیدعلی از دولت خواست در برنامه ششم توسعه به موضوع صادرات خدمات توجه بیشتری کند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران «پایین بودن ریسک» را ویژگی کشور ما در همسنجی با بسیاری از کشورهای منطقه دانست.
وی افزود: تشدید تحریم‌ها موجب شد تا پرداخت برخی بدهی‌ها اندکی به تعویق افتد. این امر به سبب لزوم شناسایی کانال مناسب برای انتقال پول بود اما دولت و بخش خصوصی ایران همواره در مبادلات بین‌المللی خود کاملا متعهد به قرارداد بوده و با خوش‌حسابی عمل کرده‌اند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: ذخایر ارزی مناسب و بدهی بسیار پایین ایران از نشانه های اطمینان ‌بخش بودن سرمایه‌گذاری در ایران است.
به گفته این مقام مسئول، صندوق ضمانت صادرات ایران در ۱۰ سال گذشته چهار میلیارد دلار پوشش صدور خدمات را انجام داد که از این رقم دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار پوشش بیمه ای و بقیه آن پوشش پیش از حمل بود.
سیدعلی اضافه کرد: امروز میزان سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده و ظرفیت تازه ای برای توسعه صادرات فراهم آورده است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران پیشنهاد کرد یک خط اعتباری برای فعالیت شرکت های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در عراق اختصاص یابد.
به گفته وی، تهران از اختصاص این خط اعتباری استقبال می کند.
سیدعلی اعلام کرد تحولات بازار جهانی انرژی و در واقع کاهش قیمت نفت برای کشورهایی مانند ونزوئلا، روسیه و قزاقستان به افت ارزش واحد ارزی این کشورها در برابر دلار منجر شد و این مهم در امضای قراردادها نقش موثری داشت.
به گفته وی، نرخ های پوششی صندوق نیز از سوی دولت مورد بازنگری قرار گرفت و تا سطح ۸۰ درصد نرخ ها نسبت به گذشته کاهش یافت.
سیدعلی اعلام کرد امروز این صندوق، ضمانت صادرات به ۱۷۳ کشور از ۲۰۰ کشور جهان را انجام می دهد.
به گفته این مقام مسئول، صندوق ضمانت صادرات ایران با ۳۷ صندوق خارجی، تفاهمنامه همکاری امضا کرده است و با صدور بیمه‌های اعتباری صادرات، ضمانتنامه و سایر اسناد تامین مالی (فاینانس) در پی حمایت از صادرات و سرمایه‌گذاری در خارج است.
وی گفت: این صندوق در سریلانکا، تاجیکستان و عراق پروژه‌های سدسازی، ساختمان‌سازی و… را ضمانت کرده‌ است و انتظار می رود این فعالیت‌ها از حیطه کشورهای منطقه خارج شود و به دیگر کشورها توسعه یابد.

** با لغو تحریم، توانمندی صادرات بیش از ۲۰ میلیارد دلاری خدمات فنی مهندسی مهیا می شود
دبیرکل انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران در این نشست گفت: پیش از بروز ناآرامی های کنونی در عراق، ۷۰ درصد ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به این کشور اختصاص داشت.
«سیامک دولتشاهی» افزود: انتظار می رود اجرای برجام بستر مناسبی برای توسعه فعالیت های برون مرزی شرکت های عضو این تشکل فراهم سازد.
دولتشاهی گفت: انتظار می رود لغو تحریم‌ها امکان آن را فراهم سازد که توانمندی صادرات بیش از ۲۰ میلیارد دلاری خدمات فنی مهندسی مهیا شود.
وی اضافه کرد: شرکت های عضو این انجمن اجرای پروژه های مختلف را در افزون بر ۴۰ کشور جهان بر عهده دارند و تاکنون ۷۰۰ پروژه انجام شده است که فقط در یک مورد، ضمانتنامه صندوق شکل اجرایی به خود گرفت.
شماری از مدیران حاضر در این نشست با استقبال از برپایی اینگونه نشست ها مشکلات اجرای پروژه ها را در عراق و سایر کشورها عنوان کردند و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران و اعضای هیات مدیره صندوق به آنان پاسخ دادند.
مهرماه پارسال دولت یازدهم شرایط ارائه تسهیلات به صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران به کشور عراق را تعیین و تصویب کرد.
هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت بر پایه قانون چگونگی اداره صندوق ضمانت صادرات ایران (مصوب ۱۳۷۵) یکی از موارد لازم برای توسعه صادرات را اعلام کرد که به موجب این مصوبه تسهیلات ارزی معادل ۲۰۰ میلیون دلار به منظور حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق در قالب اعتبار فروشنده تحت ضمانت صندوق اختصاص یافت.
بانک توسعه صادرات ایران به عنوان بانک عامل تعیین و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف شد اعتبار مورد نظر را در قالب سپرده گذاری در اختیار این بانک قرار دهد و به حساب آن واریز کند.
شرکت های پیمانکار ایرانی واجد شرایط دریافت این تسهیلات از سوی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به بانک عامل معرفی می شوند و این بانک موظف است پس از دریافت نام این شرکت ها با تشکیل پرونده و اخذ مدارک مورد نیاز در هفت روز کاری اقدام های لازم را برای بررسی و اعطای تسهیلات انجام دهد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.