انجمن حمایت از مصرف کنندگان قیمت خودرو نباید افزایش یابد

انجمن حمایت از مصرف کنندگان قیمت خودرو نباید افزایش یابد

به گزارش جلفابازار ، در بیانیه این انجمن به موافقت شورای رقابت با افزایش قیمت خودروهای تولید داخل (سایپا ۰٫۴ و ایران خودرو ۱٫۸ درصد) اشاره شده و آمده است: «به گفته رئیس شورای رقابت، کیفیت برخی از خودروها در سال گذشته کاهش داشته و از سویی انتظارات مصرف کنندگان از جمله کاهش مصرف سوخت خودرو، کاهش میزان آلایندگی هوا، بالابردن ایمنی خودرو، ارائه خدمات پس از فروش مناسب، جایگزینی قطعات اصلی برآورده نشده است.
با توجه به انحصاری بودن بازار رقابت خودرو و نیز برداشتن تحریم ها، امکان دسترسی به شرکائ خودروساز وجود داشته و لذا افزایش قیمت خودرو برای مصرف کنندگان قابل قبول نیست و انجمن خواستار توقف افزایش قیمت خودرو است.»
در این بیانیه تاکید شده که انجمن حمایت از مصرف کنندگان ضمن حمایت از تولیدات داخلی، خواستار برآورده شدن انتظارات مصرف کنندگان از سوی خودروسازان و عرضه کنندگان خودرو است.
به گزارش ایرنا، رئیس شورای رقابت درباره نتیجه جلسه عصر دیروز این شورا به ایرنا گفته بود، با توجه به بررسی های کیفی تولیدات داخلی خودروسازان، مجوز افزایش قیمت حداکثر چهار دهم درصدی تولیدات سایپا و ۱٫۸ درصدی ایران خودرو صادر شد.
به گفته «رضا شیوا»، این افزایش نرخ برای خودروسازان سقف قیمتی است و این دو خودروساز می توانند افزایش قیمتی نیز نداشته باشند.
وی افزود: در این جلسه بعد از بررسی های نهایی مقرر شد، از همان دستورالعمل گذشته برای قیمت خودروها در سال جدید استفاده شود. مرکز ملی رقابت با توجه به اینکه آمار تورم بخشی را از بانک مرکزی و کیفیت خودروهای تولید ایران خودرو و سایپا را از سازمان بازرسی کیفیت و بهره وری دریافت کرده بود، متغیرهای اعلام شده را در فرمول تعیین شده در دستورالعمل قرار داد.
رئیس شورای رقابت افزود: با توجه به اینکه کیفیت خودروهای تولیدی سایپا نسبت به سال گذشته کاهش یافته بود، جریمه کم کیفیتی برای آنها در نظر گرفته شد؛ همچنین کیفیت تولیدات ایران خودرو نیز همانند سال گذشته و ثابت مانده بود؛ هرچند این خودروساز جریمه نشد اما جایزه کیفیت نیز نگرفت.
شیوا اضافه کرد: براساس عدد و رقم های دریافت شده از فرمول مندرج در دستورالعمل، گروه سایپا مجاز به افزایش چهار دهم درصدی و گروه ایران خودرو نیز ۱٫۸ درصد مجاز به افزایش قیمت شدند.
به گفته وی، قرار شده مرکز ملی رقابت، عدد و رقم ها(تورم، میزان کیفیت خودروها و …) را به طور دقیق در فرمول تعیین شده قرار دهد تا قیمت خودروها به طور کامل مشخص شود.
وی تاکید کرد: با توجه به رکود در کشور، به نظر می رسد افزایش قیمت ها چندان مناسب نباشد اما به هر حال شورای رقابت وظیفه داشت این بررسی را برای تعیین قیمت ها انجام دهد.
به گفته رئیس شورای رقابت، احتمال دارد در جلسه هفته آینده، قیمت گذاری برخی خودروها از دستورالعمل شورا خارج شود؛ در واقع اگر خودروها رقیب داخلی و خارجی داشته باشند، بازار باید نرخ آنها را تعیین کند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.