آذری ها آماده ثبت حضور درگام دوم

آذری ها آماده ثبت حضور درگام دوم

شمارش معکوس برای انتخابات ۱۰ اردیبهشت آغاز شده و اقشار مختلف مردم آذربایجان شرقی برای حضور حداکثری در انتخابات اعلام آمادگی می کنند.
به گزارش جلفابازار مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۱۰ اردیبهشت همزمان در شش حوزه انتخابیه و ۱۱ شهرستان استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود. در حوزه های انتخابیه تبریز- آذرشهر و اسکو، مراغه و عجب شیر، مرند و جلفا، اهر و هریس، سراب و شبستر مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

در این مرحله از انتخابات ۱۸ کاندیدا برای کسب ۹ کرسی باقی‌مانده استان در مجلس شورای اسلامی رقابت می‌کنند در این مرحله از انتخابات ۱۸ کاندیدا برای کسب ۹ کرسی باقی‌مانده استان در مجلس شورای اسلامی رقابت می‌کنند که آذربایجان شرقی بیشترین تعداد کاندیدا را در مرحله دوم در بین سایر استان های کشور دارد.

۱۸۵۰ شعبه اخذ رای در استان آرای مردم در مرحله دوم انتخابات مجلس را جمع‌آوری می‌کنند و بیش از ۳۰ هزار نفر اعم از عوامل اجرایی، نظارت و نیروهای انتظامی مسوولیت برگزاری این مرحله از انتخابات را در استان بر عهده دارند.

به گفته رئیس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی، فرمانداران و هیات‌های اجرایی شهرستان‌ها به طور کامل آماده برگزاری مرحله دوم انتخابات هستند.

گفتنی است که در این مرحله در تمام حوزه‌های انتخابیه استان از دستگاه‌های احراز هویت استفاده خواهد شد که روند برگزاری انتخابات را آسان تر کند.دو میلیون و ۵۵ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در آذربایجان شرقی

دو میلیون و ۵۵ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در آذربایجان شرقی هستند.

دو میلیون و ۵۵ هزار برگ رای نیاز این مرحله استان است که از این تعداد یک میلیون و ۱۸۰ هزار برگ رای چهار نفره برای حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر بوده و مابقی حوزه های انتخابیه تک رای استیک هزار و ۱۱۱ شعبه ثابت شهری، ۳۰ شعبه سیار شهری، ۴۸۹ شعبه روستایی و ۲۲۵ شعبه سیار روستایی کار اخذ رای را انجام می دهند

دو میلیون و ۵۵ هزار برگ رای نیاز این مرحله استان است که از این تعداد یک میلیون و ۱۸۰ هزار برگ رای چهار نفره برای حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر بوده و مابقی حوزه های انتخابیه تک رای است.

در دور دوم انتخابات متولدهای دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۷ خواهند توانست به عنوان رای اولی در انتخابات شرکت کنند.

مقایسه میزان مشارکت در دور اول و دوم انتخابات در سال‌های گذشته

مشارکت مردم استان در دور اول از انتخابات دهمین دوره مجلس ۶۲ درصد و در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر نیز مشارکت مردم ۵۰.۶ درصد بود که بیشتر از دوره قبل است. در انتخابات مجلس دهم در استان ۳۱۰ نفر در ۱۳ حوزه انتخابیه به رقابت پرداختند.

در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در آذربایجان شرقی تعداد ۱۶ نماینده در دور اول انتخابات به مجلس نهم راه یافتند و سه کاندیدا در دور دوم به مجلس راه یافتند ولی در انتخابات دهمین دوره مجلس در استان فقط ۱۰ نماینده با کسب اکثریت آرا به مجلس راه یافتند و ۹ نفر در دور دوم رقابت می کنند.میزان مشارکت مردم استان آذربایجان‌شرقی در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بیش از ۵۰ درصد بود که نسبت به انتخابات دور هفتم با ۴۵.۲۷ درصد مشارکت، پنج درصد افزایش داشت.

مردم استان آذربایجان‌شرقی در انتخابات دوره نخست مجلس شورای اسلامی با ۴۲.۶۹ درصد کمترین میزان مشارکت و در دوره ششم با ۶۷.۲ درصد بیشترین میزان مشارکت را داشتند.

میزان مشارکت مردم استان آذربایجان شرقی در دور نخست انتخابات مجلس نهم ۶۳ درصد اعلام شده بود.آذربایجان شرقی با افزون بر سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۹ نماینده در مجلس دارد که در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۰ نماینده با کسب اکثریت آرا به مجلس راه یافتند و ۹ نفر دیگر هم در دور دوم انتخابات به مجلس راه خواهند یافت.

تنور انتخابات در آذربایجان شرقی خیلی داغ تر از دیگر استانهای کشور است چراکه این استان بیشترین تعداد کاندیدا را در سطح کشور برای این مرحله دارد پس از فروکش کردن تب و تاب انتخابات ۷ اسفند ۹۴ و رقابت فشرده بین دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا و تعدادی از مستقلان برای کسب حداکثری کرسی‌های مجلس، فضای کشور برای ورود به مرحله دوم انتخابات آماده می‌شود و در این بین تنور انتخابات در آذربایجان شرقی داغتر از دیگر استانهای کشور است چراکه این استان بیشترین تعداد کاندیدا را در سطح کشور برای این مرحله دارد و برای همین نیز مسئولان استان مقدمات را برای برگزاری یک انتخابات پرشکوه آماده می کنند.

۱۰ اردیبهشت‌ماه مرحله دوم انتخابات مجلس درحالی برگزار می‌شود که در آذربایجان شرقی رقابت سنگینی بین کاندیداهای اصولگرا و اصلاح طلب وجود دارد و از ۱۸ کاندیدای راه یافته به مرحله دوم ۹ نفر دیگر به مجلس شورای اسلامی راه خواهند یافت. جالب توجه اینکه از این ۱۸ نفر هشت نفر اصولگرا و هشت نفر اصلاح طلب و دو کاندیدای دیگر نیز به صورت مستقل وارد انتخابات شده‌اند.

از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در مرحله اول مسعود پزشکیان و احمدعلیرضا بیگی موفق شدند که با کسب حداکثر آراء به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند. هشت کاندیدای دیگر در مرحله دوم از این حوزه نیز سلایق سیاسی مختلفی دارند و رقابت شدیدی باهم دارند؛ به طوری‌که چهار کاندیدا جزو لیست امید و سه کاندیدا اصولگرا و یک کاندیدای دیگر نیز به صورت مستقل وارد انتخابات شده‌اند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.