:Zarif
Önceliğimiz bölge meseleleridir

:Zarif

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, İran’ın önceliğinin bölge meseleleri olduğunu ve İran’ın açık ve özel olarak diyalog ve işbirliği için öneriler sunduğunu belirtti.

New Yorker gazetesine açıklamada bulunan Zarif, bu önerilerin maalesef özellikle Arabistan tarafında dinlenmediğini vurgulayarak, ‘’Fars Körfezine kıyısı olan ülkeler 8 sene boyunca Saddam’ı desteklediklerinde, daha sonra son 2.5 yıl zarfında nükleer müzakerelerde Arabistan müzakerelerin başarısızlığı için her şeyi yaptı, fakat biz hep sabrettik, fakat bizim sabrımızın da sınırı vardır’’ dedi.

Zarif, ‘’Nükleer anlaşmayla ilgili sorunlar nedir?’’ Sorusuna karşılık, ‘’En büyük sorun ABD’nin 8 sene boyunca yüksek cezalarla herkesi korkutup, İran’dan kaçırdıktan sonra şimdi kendini geri plana çekmesidir’’ dedi.

Avrupa bankalarının korkmadan İran ile çalışmaları gerektiğini ifade eden Zarif, ‘’Biz tüm taahhütlerimizi eksiksiz şekilde yerine getirdik ve nükleer anlaşmadan tam olarak yararlanmalıyız. ABD her kese İran ile çalışmanın kimse için bir sıkıntı yaratmayacağı mesajını net bir şekilde vermeli’’ dedi.

Kapsamlı Ortam Eylem Planının yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olmadığını ifade eden Zarif, ‘’KOEP çalışmakta, fakat taraflardan biri anlaşmaya uymadığı takdirde anlaşmanın tehlikeye gireceği süreç başlayacaktır’’ dedi.

Amerika’nın İran’a karşı bakış açısının değişmesi durumunda İran-Amerika ilişkilerinin iyileşebileceğini de aktaran Zarif, “Ancak Amerika hasmane tutumunu devam ettirirse, sadece nükleer anlaşmaya yetinmeliyiz. Amerika, İran’a karşı eskimiş duruşunu değiştirmek için olumlu bir siyasi tavır sergilemelidir” diye ekledi.

Zarif, İran füze programıyla ilgili olarak, ‘’Burada sorun Amerikalılarda. Onlar herkesin davranışını kontrol edebileceklerini düşünüyorlar. Füze denemeleri bizim hakkımızdır ve bir bu füzelerin savunma amaçlı olduğunu ilan etmişiz. Bunlar nükleer başlık taşıyacak füzeler değiller’’ diye konuştu.

Zarif, Suriye ile ilgili, ‘’Bize göre Beşar Esat’ın geleceği Suriye halkının elindedir ve bana göre o da geleceğini Suriye halkının elinde olmasından mutludur’’ dedi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.