:Laricani
Baskı unsurlarıyla milletlerin hakları çiğnenemez

:Laricani

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, baskılarla milletlerin haklarının çiğnenmeyeceğini söyledi.

Uruguay cumhurbaşkanı yardımcısı ve meclis başkanı Raul Sendik ile görüşen Laricani, İran politikasının İran halkının barışçıl nükleer enerji hakkını elde etme olduğunu belirterek, baskılarla milletlerin haklarının çiğnenmeyeceğini belirtti.

İran’ın barışçı nükleer kazanımlarını savunmasının ülkelerin bu haklarına ulaşmaları konusunda bir model oluşturduğunu belirten Laricani artık karşı tarafın başka ülkelerin bu hakkına ulaşmalarına engel çıkaramayacağını söyledi.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesini desteklediklerini belirten Laricani, iki tarafın işadamlarının bir birini tanıması ilişkilerin gelişmesine kolaylaştıracağını söyledi.

Laricani, bugün bölgede yaşanan olumsuz olaylara temasla bu gelişmelerin Avrupa ülkelerini de etkilediğini belirterek, bundan dolayı bütün ülkelerin ve uluslararası toplumun bölgenin güvenliği ve istikrarına kavuşması için işbirliği yapmaları gerektiğini dile getirdi ve ancak böylece terörizm sorunu ile mücadele edilebileceğini ve de Avrupa ülkelerine kadar yayılan mülteci sorununun önüne geçilebileceğini söyledi.

Sendik de iki ülkenin krizlerin merkezinde yer aldığını belirtti, Ortadoğu’da terörist guruplardan dolayı kriz yaşandığını ve Latin Amerika’da da ekonomik kriz olduğunu söyledi.

Sendik, İran ile ticari ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.