دریاچه ارومیه از کما خارج شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

به گزارش جلفابازار کیومرث دانشجو با اعلام اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از ۳.۴ میلیارد مترمکعب رسید، گفت: هم‌اکنون ارتفاع آب در این دریاچه نسبت به سال گذشته ۳۴ سانتی‌متر افزایش یافته و ۵۰ درصد از سطح آن به زیرآب رفته است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: در حال حاضر دریاچه ارومیه در شرایط نسبتا خوبی قرار دارد و حجم آب موجود در آن به بیش از ۳.۴ میلیارد مترمکعب رسیده است. وی به پروژه‌های عمرانی بخش آب در سطح استان آذربایجان‌غربی پرداخت و گفت: در حال حاضر ۷ پروژه سد سازی در استان آذربایجان غربی در حال ساخت است که از این تعداد عملیات ساخت سه سد به جهت وضعیت کم آبی دریاچه ارومیه متوقف شد.

وی ادامه داد: ۴ سد دیگر از پیشرفت ۱۰ تا ۹۰ درصدی برخوردار و برای آنها بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و سد سیلوه شهرستان پیرانشهر در سال جاری آبگیری خواهد شد. دانشجو درباره وضعیت بارندگی‌های استان آذربایجان‌غربی گفت: در سال جاری بیش از ۳۲۰ میلی‌متر بارندگی اتفاق افتاده که این میزان بارش از شرایط خوبی نسبت به سال قبل برخوردار است و افزایش روان آبها را در سطح این استان در پی داشته است.

دانشجو افزود: بارش‌ها باعث افزایش حجم آب سدها نیز شده، به‌ طوری که سدهای بزرگ ما به حالت سرریز در آمده و در حال حاضر یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سدهای استان وجود دارد که از افزایش ۴ درصدی نسبت به سال قبل برخوردار است، ضمن اینکه بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب نیز برای ورود به دریاچه ارومیه از سدهای استان رهاسازی شده بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.