وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن آلمان با اشاره به ظرفیت های موجود در آذربایجان شرقی گفت: علاقمند به سرمایه گذاری در این استان هستیم.

وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن آلمان با اشاره به ظرفیت های موجود در آذربایجان شرقی گفت: علاقمند به سرمایه گذاری در این استان هستیم.

به گزارش جلفابازار توماس اشمیت روز سه شنبه در نشست با مدیران جهاد کشاورزی استان افزود: به عنوان نماینده ایالت زاکسن در قالب هیات بلند پایه بازرگانی به ایران آمده و تهران و تبریز مقصد ما در این سفر است.
وی هدف از این سفر را ایجاد تماس با ادارات، اتحادیه ها و شرکت ها در ایران و شناسایی ظرفیت ها برای همکاری در آینده است.
اشمیت با بیان اینکه با رفع تحریم ها فرصت های خوبی در ایران برای شرکت های آلمانی فراهم شده ابراز امیدواری کرد: شرکت های مربوط به محیط زیست و بخش کشاورزی در ایالت زاکسن از امکانات جدید بازرگانی بوجود آمده استفاده کنند.
وی با اشاره به تشابه های ایالت زاکسن با آذربایجان شرقی اظهار کرد: استان زاکسن با چهار میلیون نفر جمعیت در شرق آلمان قرار گرفته و شرکت های میکرو الکترونیک و صنعت خودرو این استان زبانزد است.
وی با بیان اینکه استان زاکسن سومین تولید کننده میوه در آلمان است، گفت: ساختار کشاورزی زاکسن بسیار کار آمد و موثر بوده و ۵۵ درصد زمین های این استان زیر کشت محصولات کشاورزی است و مهمترین فرآورده حیوانی زاکسن شیر است.
وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن آلمان افزود: ۱۱ هزار و ۹۰۰ نفر در بیش از ۶۸۰ شرکت فن آوری انرژی و محیط زیست مشغول بکارند که این استان را به یک مولفه مهم اقتصادی تبدیل کرده است.
وی در مورد انرژی های تجدید پذیر و افزایش ضریب کارآمدی انرژی و ذخیره انرژی گفت: استان زاکسن در این حوزه یکی از عالی ترین مناطق بوده و آماده تبادل اطلاعات و همکاری در این زمینه با آذربایجان شرقی است.
اشمیت اظهار کرد: شرکت ها و موسسه های تحقیقاتی واقع در استان زاکسن دارای تخصص منحصر به فرد در زمینه های ترمیم خسارات وارد آمده به معدن، رفع موانع و معابر یا نوسازی سیستم های فاضلاب است.
رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: این استان دارای بیش از یک میلیون و ۲۲۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده و سالانه بیش از پنج میلیون و ۱۰۶ هزار تن محصولات کشاورزی تولید می شود.
کریم مهری با اشاره به رفع تحریم ها افزود: خوشحالیم که زمینه فعالیت هیات آلمانی در بخش کشاورزی در این استان فراهم شده و آماده توسعه همکاری بین دو استان هستیم.
وی زمینه های توسعه همکاری بین دو استان را کاربرد صحیح سموم شیمیایی و آفت کش ها و یافته های جدید گیاه پزشکی، آموزش کوتاه مدت کارشناسان بخش کشاورزی، تجاری سازی تولید و عرضه گیاهان دارویی از طریق فناوری های نوین، توسعه آبیاری میکرو در سطح زیرخاک و افزایش عملکرد و تولید محصولات زراعی با بهره گیری از فناوری های جدید برشمرد.
وی همچنین استفاده از تجربه کشور آلمان در ساخت ادوات و تجهیزات در حوزه کشاورزی حفاظتی، فراوری و تکمیل زنجیره پس از تولید و ایجاد ارزش افزوده در حبوبات و زعفران، اصلاح نژاد دام و استفاده از نژاد سمینتال در ایجاد دام های دو منظوره، استفاده از تجریه کشور آلمان در آشنایی با آخرین دانش فنی ساخت گلخانه ها از دیگر زمینه های توسعه همکاری دو استان دانست.
مهری از جمله طرح های اولویت دار بخش کشاورزی آذربایجان شرقی را پرواربندی گوساله، پرورش ماهی، گوسفند و بره پرواری، پودر گوجه فرنگی، تولیدات اسانس گیاهی، حفره چاه و پرورش ماهی قزل آلا در حاشیه رودخانه ارس، پرورش مرغ مادر جهت تولید تخم مرغ نطفه دار گوشتی، پرورش شترمرغ عنوان کرد.
سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان آذربایجان شرقی گفت: اولویت نخست دولت پس از رفع تحریم ها توسعه مناسبات خارجی و جذب هیات های خارجی برای ورود دانش فنی و امور دانش بینان است.
اسماعیل بابائی راغب افزود: استاندار آذربایجان شرقی به عنوان نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی برای توسعه همکاری و سرمایه گذاری هیات های خارجی در زمینه های مختلف در این استان اعلام حمایت کرده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.