:Ruhani
Amerikalılar İran haklarının yağmalanmayacağını bilmeliler

:Ruhani

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’de bir mahkemenin İran’a ait iki milyar dolar malvarlığına el konulmasına dair hükmüne tepki göstererek bunun açık bir hırsızlık ve hukuk alanında büyük bir skandal ve İran aleyhinde düşmanca tutumun devam ettiği anlamı taşıdığını söyledi.

 Bakanlar Kurulu oturumunda açıklamada bulunan Ruhani, ‘’Hükümet milletin vekili olarak milletin haklarının teslim edilmesi için tüm çabasını harcayacak ve sonuç alıncaya kadar oturmayacaktır. Bir Mahkeme veya yasama organının dünya’nın bir köşesinde İran hakları ve malvarlığı için karar vermesi yasal olmadığı gibi, uluslararası hukuka ve merkez bankalarının hukuki yönden dünyada sahip oldukları dokunulmazlığa aykırıdır’’ dedi.

Hiçbir hırsızın hırsızlığı ile onur duyamayacağını ve çaldığı malların ona ait olduğunu düşünemeyeceğini ifade eden Ruhani, İran milletinin hiçbir zaman haklarından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Ruhani, ‘’Onlar yıllarca uluslararası anlaşmalara aykırı olarak İran halkının nükleer haklarından mahrum bırakmak istediler ve bu yönde İran aleyhine uluslararası kurumlarda bildiriler yayınladılar fakat İran milleti direnişi ile haklarını almasını başardı ve bugün herkes İran’ın nükleer hakkını itiraf etmekte’’ dedi.

ABD yasama organı ve yargı erkinin yaptığını baskılar ve uygulamaları uluslararası korsanlık ve hukuk skandalı olarak nitelendiren Ruhani, ‘’Bugüne kadar yasama organının bir kanunla yargıyı bir konuya mecbur bırakması görülmemiş bir olaydır’’ dedi.

El konulan malvarlığının İran milletine ait olduğunu vurgulayan Ruhani, bu varlıklara her hangi bir şekilde dokunulmasının düşmanca ve yasa dışı olacağını belirtti.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.