ژرمن ها در تکاپو برای توسعه روابط اقتصادی با ایران در دوران پسا تحریم هستند و در نخستین گام ایالت زاکسن

ژرمن ها در تکاپو برای توسعه روابط اقتصادی با ایران در دوران پسا تحریم هستند و در نخستین گام ایالت زاکسن

به گزارش جلفابازار روز چهارشنبه ایرنا در پی سفر یک هیات بلند پایه از این ایالت در روزهای اخیر به تهران، همکاری های تخصصی کشاورزی به ویژه در زمینه های بهره وری و تولید آب، گیاهان دارویی، تحقیقات، بذر، ماشین های کشاورزی و سرمایه گذاری های مشترک در صنایع تبدیلی و تکمیلی کلید خورده است.
وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن آلمان در سفری دو روزه به تبریز پس از تهران نیز در حالی برای همکارهای اقتصادی با آذربایجان شرقی ابراز امیدواری کرد که مسئولان دولتی توسعه روابط اقتصادی در دوران پسا تحریم را زمینه واردات دانش فنی به شمار می آورند.
دعوت مسئولان و فعالان اقتصادی تهران و تبریز برای بازدید از ایالت زاکسن آلمان از سوی نماینده دولت این ایالت نیز نشانه ای از تمایل این کشور برای تقویت روابط اقتصادی با ایران به شمار می رود.
وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن با اشاره به رفع تحریم های بین المللی ایران می گوید: ما خوشحالیم که می توانیم روابط اقتصادی با ایران را بدون ترس و مشکل در روابط بین الملل پیش ببریم.
توماس اشمیت / Thomas Schmidt / معتقد است که ارتباط بین بخش خصوصی دوطرف خیلی سریع تر شکل می گیرد و احتمال عقد قرارداد همکاری در همین سفر کوتاه وجود دارد.
به گفته وی برخی از موسسه های پژوهشی و دانشگاهی این ایالت در قالب طرح های پژوهشی مشترک می توانند راهکارهای مناسبی برای مشکلات زیست محیطی در ایران ارایه دهند.
وی با ابراز امیدواری نسبت به توسعه روابط اقتصادی آذربایجان شرقی و ایالت زاکسن آلمان گفت: شرکت های فعال در ایالت زاکسن زیاد بزرگ نیستند و مشارکت های دوجانبه را جستجو می کنند.
وی با دعوت از استاندار آذربایجان شرقی برای بازدید از زاکسن و توسعه روز افزون روابط اقتصادی افزود: سفر مسئولان سیاسی و فعالان اقتصادی ایران به زاکسن نوید بخش توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور خواهد بود.
وی گفت: این سفر روابط بین آذربایجان شرقی و ایالت زاکسن را تقویت کرده و به عقد قراردادهای همکاری در زمنیه های مختلف منجر خواهد شد.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه همکاری های منجر به قرارداد مورد حمایت دولت خواهد بود، معتقد است که در سایه واگذاری بیشتر کارهای دولتی ایران در سال جاری به بخش خصوصی برخی از فعالان اقتصادی آلمان می توانند در این استان سرمایه گذاری کنند.
به گفته اسماعیل جبارزاده ، دولت ایران توجه جدی به بخش غیردولتی دارد و از سوی دیگر بخش خصوصی ایران علاقه مند به همکاری های مشترک با گروه های آلمانی است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز هم گفت: بیشتر مدیران و صنعت گران آذربایجان در شرکت هایی چون ایدم و بنیان دیزل تبریز با تکنولوژی کشور آلمان آشنا هستند و بیش از ۷۰ درصد از تکنولوژی صنایع این استان آلمانی است.
صمد حسن زاده با اشاره به فعالیت هنرستان آلمانی ها در تبریز / طی سالهای ۱۳۲۰ شمسی/ افزود: مردم و فعالان اقتصادی این استان علاقه مندی زیادی برای ارتباط با آلمان در زمینه های مختلف اقتصادی و پژوهشی دارند.
وی گفت: سیاست مسئولان دولتی برای توسعه روابط اقتصادی با کشورهای مختلف دنیا بر محور ارتقای تکنولوزی و سرمایه گذاری های مشترک استوار است و آلمان در راس این کشورها قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه بخشی از تولیدات کارخانه های قطعه سازی تبریز به فرانسه و آلمان صادر می شود، گفت: نوسازی صنایع و سرمایه گذاری مشترک برای ایجاد واحدهای بزرگ با تکنولوژی روز دنیا می تواند محور گفت و گوهای دو جانبه قرار گیرد.
سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در شمالغرب ایران هم با اشاره به اینکه ایران و آلمان از یک روابط سنتی برخوردار هستند و این کشور نخستین شریک تجاری ایران در اروپا به شمار می رود، افزود: آلمانی ها در پسا برجام بیش از سایر کشورها به ظرفیت های اقتصادی ایران توجه دارند و جزو نخستین کشورهایی هستند که با رفع تحریم ها برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی پیشقدم شده اند.
اسماعیل بابائی راغب با اشاره به اینکه این نخستین هیات آلمانی است که پس از برجام از شمال غرب کشور بازدید می کند، گفت: این هیات بلند پایه بازرگانی که در راس آنها وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن آلمان حضور دارد، متشکل از نمایندگان ۲۵ شرکت خصوصی است که برای سرمایه گذاری های مشترک به تهران و تبریز سفر کرده اند.
وی افزود: امیدواریم با پیگیری های هر دو طرف ایرانی و آلمانی، روابط مناسب اقتصادی بر مبنای منافع دو جانبه برقرار شود و ما نیز در راستای پیشبرد دیپلماسی اقتصادی از این روابط حمایت می کنیم.
مهم ترین مساله کشورهای صنعتی ، دستیابی به منابع انرژی و بازارهای مصرفی است اما سیاست های اصولی دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال جذب سرمایه های خارجی در دوران پسا تحریم می تواند به رشد روزافزون اقتصادی منجر شود.
توسعه روابط اقتصادی ایران و آلمان در حالی مورد توجه دو طرف قرار گرفته است که نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و آلمان پس از ۱۴ سال توقف، اردیبهشت امسال با حضور ‘زیگمار گابریل’ وزیر اقتصاد و انرژی آلمان که معاون صدراعظم این کشور است، برگزار می شود.
زاکسن یا ساکسونی (به آلمانی: Sachsen) در شرق آلمان واقع شده و مساحت آن ۱۸٬۴۱۶ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۴ میلیون نفر بوده و مرکز این ایالت شهر درسدن است.
زاکسن از شمال به ایالت براندنبورگ و زاکسن- آنهالت، از غرب به تورینگن، از جنوب به بایرن و جمهوری چک و از شرق به لهستان محدود است.
آلمان بزرگ ترین اقتصاد اروپا بوده و از نظر صادرات، جایگاه اول جهان را به خود اختصاص داده است و همه ساله بخش کثیری از کل واردات ایران که بیشتر کالاهای ضروری و سرمایه ای است، از این کشور تامین می شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.