مدیر کل راه آهن آذربایجان از راه اندازی قطار مسافربری در مسیر جمهوری خود مختار نخجوان – تبریز – مشهد تا سه ماه آینده خبرداد .

مدیر کل راه آهن آذربایجان از راه اندازی قطار مسافربری در مسیر جمهوری خود مختار نخجوان - تبریز - مشهد تا سه ماه آینده خبرداد .

به گزارش جلفابازار به نقل از میر حسن موسوی روز چهارشنبه پس از نشست بررسی کارشناسی راه اندازی این قطار با حضور مسئولان راه آهن جمهوری آذربایجان در تبریز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه راه اندازی این قطار توسط رئیسان راه آهن دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان توافق شده است ، گفت: پیش از نشست امروز در تبریز در نخجوان نشستی برگزار و کلیات موضوع مطرح شده است .
وی با بیان اینکه راه اندازی این قطار در راستای توسعه مناسبات دو کشور و به منظور تسهیل مراودات گردشگری است ، افزود: در نشست امروز برنامه زمانی سیر قطار از نخجوان به مشهد و بالعکس ، نحوه و تعرفه فروش بلیت این قطار و موضوع آماده سازی ایستگاه جلفا به منظور بررسی گذرنامه و امور گمرکی بحث شد.
موسوی با بیان اینکه در این نشست مقرر شد واگن مورد نیاز این قطار توسط جمهوری نخجوان تامین شود ، گفت: در این صورت در ایستگاه جلفای ایران نیاز به تعویض بوژِی ( سیستم حرکتی واگن ها ) خواهیم داشت که در فاصله زمانی بررسی گذرنامه مسافران و انجام امور گمرکی کالای همراه مسافر این عملیات انجام خواهد شد .
وی با اعلام اینکه هر هفته دو سفر برای این مسیر در نظر گرفته شده است ، گفت: این قطار دارای سه واگن و هر واگن به ظرفیت ۳۲ نفر خواهد بود .
مدیر کل راه آهن آذربایجان همچنین گفت: در نشستی که فردا با این هیات نخجوانی خواهیم داشت در زمینه اجاره واگن های باری نخجوان بحث خواهیم کرد و در صورت نبود مشکل سیر این واگن ها در کشورهای مشترک المنافع ، نسبت به اجاره این واگن ها برای استفاده در ناوگان باری کشور اقدام می شود .
در این نشست مرتضی جعفری مدیر کل برنامه ریزی و نظارت راهبردی مسافری راه آهن جمهوری اسلامی ایران هم حضور داشت .
فاصله ریلی نخجوان تا جلفا در مرز ایران ۴۵ کیلومتر و از جلفا تا مشهد در حدود یکهزار و ۷۰۰ کیلومتر است که مسافرت در این مسیر ۳۱ ساعت زمان خواهد برد .

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.