صرفه جویی ۱٫۵میلیارد دلاری در واردات گندم

صرفه جویی ۱٫۵میلیارد دلاری در واردات گندم

به گزارش جلفابازار ، کالاهای اساسی در سال‌های گذشته در رتبه‌های نخست اقلام عمده وارداتی به کشور بودند که این جایگاه در سال ۹۴ با یک شیب نزولی حفظ شد که حاکی از مدیریت واردات موفق این کالاها بود.
بررسی‌ها نشان می‌دهد واردات گندم در سال گذشته به ۸۶۲ میلیون دلار رسید، در حالی که در سال ۱۳۹۳ به میزان ۲ میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار گندم وارد شده بود. بنابراین دولت توانسته در سال گذشته یک میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار در واردات گندم صرفه‌جویی ارزی کند.
برپایه این گزارش، واردات ذرت دامی از یک میلیارد و ۷۹۹ میلیون دلار در سال ۱۳۹۳ به یک میلیارد و ۴۰۵ میلیون دلار در سال گذشته کاهش یافت. همچنین واردات برنج در سال گذشته نیز شیب نزولی داشت و به‌طور چشمگیری کاهش یافت، به طوری که ۶۸۰ میلیون دلار برنج در سال ۱۳۹۴ وارد کشورمان شد؛ در حالی که واردات برنج کشورمان در سال ۱۳۹۳ به میزان یک میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار بود.
همچنین کنجاله سویا دیگر نهاده دامی است که در سال‌های گذشته ارزبری بالایی داشته اما با اقدامات انجام شده، واردات این کالا نیز به‌طور چشمگیری کاهش داشته است.
سال گذشته ۶۷۲ میلیون دلار کنجاله سویا وارد کشور شد، این در حالی است که واردات کنجاله سویای کشورمان در سال ۱۳۹۳ به میزان یک میلیارد و ۲۶۳ میلیون دلار بود.
این گزارش می افزاید: مجموع واردات غلات ایران در سال ۱۳۹۴ به سه میلیارد و ۴۴۷ میلیون دلار رسید، در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۳ به میزان ۶ میلیارد و ۲۱۷ میلیون دلار بود.
همچنین ارقام واردات روغن‌های نباتی نیز در سال گذشته کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.
واردات روغن نباتی ایران در سال گذشته به یک میلیارد و ۶ میلیون دلار رسید، در حالی که در سال ۱۳۹۳ کشورمان یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار انواع روغن نباتی از سایر کشورها وارد کرده بود.
واردات توتون و تنباکو نیز در سال گذشته کاهش داشته و از ۲۳۶ میلیون و ۶۵۳ هزار دلار سال ۱۳۹۳ به ۲۲۵ میلیون و ۳۷۶ هزار دلار در سال ۱۳۹۴ رسید.
همچنین در بخش واردات قند و شکر و انواع شیرینی‌ هم با کاهش چشمگیر واردات مواجه بودیم، به‌طوری که واردات این محصولات از ۴۱۰ میلیون و ۱۸۴ هزار دلار در سال ۱۳۹۳ به ۲۰۲ میلیون و ۴۳۶ هزار دلار رسید.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.