پارسال ایران ٢۴۴ میلیون لیتر گازوییل به آسیای میانه و افغانستان صادر کرد

پارسال ایران ٢۴۴ میلیون لیتر گازوییل به آسیای میانه و افغانستان صادر کرد

به گزارش جلفابازار از زمان راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، میزان گاز تحویل شده به نیروگاه‎ها افزایش یافته و از مصرف سوخت مایع آنها مانند گازوییل و نفت کوره کاسته شده است.
با توجه به کاهش قابل توجه مصرف گازوییل در ایران از دو سال پیش، واردات این محصول متوقف و ایران به صادرکننده گازوییل تبدیل شد.
به گفته «سیدناصر سجادی» مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، پارسال روزانه پنج میلیون لیتر گازوییل از ایران به بازارهای بین المللی صادر شد.
بخشی از گازوییل صادراتی ایران از طریق مرزهای زمینی و بخشی دیگر از طریق مسیرهای دریایی به بازارهای آسیای جنوب شرقی و سایر بازارها صادر می شود.
کشورهای آسیای میانه و افغانستان از خریداران اصلی گازوییل ایران به شمار می روند؛ به گونه ای که پارسال ٢۴۴ میلیون گازوییل به این مناطق صادر شد.
در همین پیوند، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان رضوی اعلام کرد: پارسال از طریق مرزهای دوغارون، سرخس و لطف آباد، ٢۴۴ میلیون و ۶٨ هزار و ۴١١ لیتر گازوییل فروخته یا به صورت مستقیم صادر شد.
به گزارش وزارت نفت، «محمدمهدی قرایی» افزود: از این مقدار، نزدیک به ١٨٠ میلیون و پنج هزار لیتر به وسیله شرکت های صادراتی و تعاونی مرزنشینان به خارج از کشور فرستاده شد.
وی گفت تعاونی های مرزنشینان ۴۵ میلیون و ۶٣٣ هزار و ٣٨۶ لیتر و صادرات مستقیم از انبارها بیش از ١٣۴ میلیون و ٣٧١ هزار لیتر گازوییل به بیرون مرزهای کشور صادر کردند.
قرایی همچنین درباره فروش مرزی گازوییل گفت: فروش مرزی گازوییل در سال ۱۳٩۴ از طریق جایگاه های دوغارون، لطف آباد و سرخس و سازمان همیاری ۶۴ میلیون و ۶٣ هزار و ۴٢۶ لیتر بود.
بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است امسال میزان صادرات گازوییل به ۱۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‏‎های نفتی گفت: از آغاز سال ۱۳۹۵ تا پنجم اردیبهشت ماه، به طور میانگین روزانه ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر گازوییل به خارج از کشور صادر شده است اما در نظر داریم میزان صادرات را تا پایان امسال به ۱۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش دهیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.