سهم یک درصدی صادرات فرش دستباف و صنایع دستی در سال ۹۴

سهم یک درصدی صادرات فرش دستباف و صنایع دستی در سال ۹۴

گزارش جلفابازار از جدول آماری سازمان توسعه تجارت ایران ، در سال ۱۳۹۳ مجموع صادرات فرش و صنایع دستی کشور به میزان ۱۸ هزار تن و ارزش ۳۸۶ میلیون دلار بود.
مقایسه عملکرد بخش فرش و صنایع دستی در سال گذشته نسبت به ۱۳۹۳، کاهش ۳۰ درصدی را از نظر وزن و افت ۱۴ درصدی را از لحاظ ارزش نشان می دهد.
بر پایه این جدول، مجموع صادرات غیرنفتی کشور در ۱۲ ماهه ۱۳۹۴ با داشتن وزن ۹۳ میلیون و ۵۲۰ هزار تن و ارزش ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار، در همسنجی با عملکرد سال پیش از آن، از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب هفت و ۱۶ درصد کاهش یافت.
در ۱۲ ماهه ۱۳۹۳، ایران ۱۰۰ میلیون و ۷۵۸ هزار تن صادرات غیرنفتی به ارزش ۵۰ میلیارد و ۵۶۱ میلیون دلار داشت.
بر اساس دسته بندی پنج گانه اقلام صادراتی، در سال ۱۳۹۴ صنعت و پتروشیمی با سهم ۷۱٫۹ درصد از ارزش صادرات جایگاه نخست را از آن خود ساخت و فرش و صنایع دستی با رقم ۳۳۳ میلیون دلار و سهم ۰٫۸ درصد در جایگاه آخر (پنجم) قرار گرفت.
کالاهای صادراتی غیرنفتی را در پنج گروه میعانات گازی، صنعت و پتروشیمی، فرش و صنایع دستی، کشاورزی و معدن دسته بندی می کنند.
آمارها نشان می دهد سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰ میلادی) آمریکا پیش از تشدید تحریم ها بزرگ ترین واردکننده فرش ایران بود. در ‏سال ۱۳۸۸ نیز ارزش صادرات فرش از کشور ما به آمریکا حدود ۸۲ میلیون دلار ثبت شد. در واقع آمریکا در آن سال بیش از ۱۶ ‏درصد صادرات فرش ایران را جذب کرد.
بر پایه خبرهای منتشر شده، نخستین محموله فرش صادراتی ایران به آمریکا پس از رفع تحریم ها بهمن ماه پارسال وارد شهر «لس آنجلس» شد. دست اندرکاران بازار فرش بر این باورند که ایالات متحده آمریکا قادر است سالیانه دست کم ۲۰۰ میلیون دلار، فرش صادراتی ایران را جذب کند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.