در واکنش به سخنگوی کاخ سفید
تام کاتن: برنامه هسته‌ای ایران، خنده‌دار نیست

در واکنش به سخنگوی کاخ سفید

سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی که سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه با لحنی تمسخر‌آمیز از طرحش برای منع خرید آب سنگین ایران انتقاد کرده بود، امروز پنجشنبه گفت که برنامه هسته‌ای ایران، موضوعی نیست که دست‌مایه خنده باشد.

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری فارس، تام کاتن، نماینده ایالت آرکانزاس در مجلس سنا روز پنجشنبه به اظهارات سخنگوی کاخ سفید که با لحنی تمسخرآمیز از طرح او برای منع خریداری آب سنگین از ایران واکنش نشان داد.

شب چهارشنبه بعد از آنکه نمایندگان حزب دموکرات در مجلس سنا از تصویب لایحه بودجه انرژی و آب به دلیل وجود متممی در آن در ارتباط با منع خرید آب سنگین از ایران جلوگیری کردند، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، گفته بود که «تام کاتن»، ارائه‌کننده این طرح، فرق بین آب سنگین و آب گازدار (آب کربناته) را نمی‌داند.

«ارنست» ضمن اشاره به تلاش‌های قبلی «تام کاتن» برای تضعیف مذاکرات هسته‌ای با ایران و برجام گفت: «بنابراین، مشخص است که هدف این متمم چیست. سناتور کاتن، مطمئناً در موضوع آب سنگین، کارشناس نیست. من مطمئنم که او نمی‌تواند آب سنگین را از آب گازدار تشخیص بدهد. تمرکز او بر تضعیف اجرای موثر این توافق است که ایران را از دست‌یابی به سلاح اتمی بازمی‌دارد.»

کاتن، در مصاحبه با «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» در واکنش به این اظهارات گفت: «شاید کاخ سفید فکر کند که کمک‌رسانی مالی به برنامه هسته‌ای ایران، موضوع خنده‌داری است، ولی من اینطور فکر نمی‌کنم.»

سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی اضافه کرد: «آب سنگین، رادیواکتیو نیست، مقادیر نرمال آن خطرناک نیست، ولی داشتن آن بخشی از هر برنامه هسته‌ای مانند ایران است.»

 کاتن که از جدی‌ترین منتقدان دولت آمریکا بابت توافق هسته‌ای با ایران است، چند روز پیش، متممی را به لایحه بودجه انرژی و آب آمریکا اضافه کرده بود که استفاده دولت اوباما از منابع مالی برای خرید آب سنگین از ایران را ممنوع می‌کند. نمایندگان حزب دموکرات روز چهارشنبه، ضمن مخالفت با این متمم از تصویب لایحه مذکور جلوگیری کردند.

طرح سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی یک روز بعد از آن ارائه شد که دولت اوباما اعلام کرد قصد دارد در راستای تضمین اجرای توافق هسته‌ای با ایران، ۳۲ تن آب سنگین از ایران خریداری کند.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، ایران متعهد شده است که ذخایر آب سنگین خود را طی سال‌های اولیه در سطح کمتر از ۱۳۰ تن نگهداری کند و در سال‌های بعد نیز اجازه ندهد این ذخایر به بیش از ۹۰ تن برسد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.