اعلام عارف و سكوت‌ لاريجانی

روز گذشته محمدرضا عارف منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم که طی سفری انتخاباتی و برای گرم کردن تنور دور دوم انتخابات مجلس دهم به نفع کاندیداهای لیست امید به شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد رفته بود از نامزدی خود برای ریاست مجلس آینده خبر داد.
به گزارش جلفابازار،  عارف سه‌شنبه شب در حاشیه سفر خود به شهرستان گچساران دراین‌ارتباط گفت: «امکان نامزدی ما برای ریاست مجلس دهم وجود دارد و نامزد شدن ما برای این مسئولیت یک وظیفه است. » این سخنان منتخب اول مردم تهران که برای نخستین بار این‌چنین با صراحت از آمادگی خود برای نامزدی ریاست مجلس دهم خبر داده در شرایطی گفته می‌شود که تا پیش‌ازاین از سوی بسیاری از اصلاح‌طلبان و منتخبین مجلس دهم بحث و اعلام نظر دراین‌ارتباط به پس از برگزاری دور دوم انتخابات و شکل‌گیری مجلس جدید موکول شده بود. گفتنی است پیش‌تر و در همین ارتباط علی صوفی رئیس ستاد انتخاباتی لیست امید در تهران از توافق میان آقایان هاشمی، روحانی و رئیس دولت اصلاحات بر سر ریاست محمدرضا عارف بر مجلس دهم خبر داده بود که نه‌تنها از سوی عارف و دیگر منتخبان لیست امید تایید نشد بلکه برخی از منتخبین این لیست در واکنش به این خبر سخنان صوفی را اظهارنظر شخصی وی دانسته بودند.

لاریجانی همچنان در سکوت

همچنان که گمانه‌زنی‌ها راجع به نامزد شدن یا نشدن عارف برای کرسی ریاست مجلس ادامه دارد، علی لاریجانی رقیب بالقوه وی از موضعگیری در ارتباط با نامزد شدن خود برای این سمت خودداری کرده است. لاریجانی که در دو دوره ریاست خود بر مجلس کار با دو رئیس‌جمهور مختلف را در کارنامه دارد در صورت نامزدی بدون شک هم آرای اصولگرایان تندرو و جبهه پایداری که در فراکسیون اصولگرایان مجتمع خواهد بود را به همراه دارد و هم آرای اصولگرایان سنتی و اصولگرایان حامیان دولت را در سبد خواهد داشت. او این روزها همچون همیشه با این موضوع بسیار محافظه‌کارانه برخورد می‌کند و از کوچک‌ترین اظهارنظری در این مورد خودداری می‌ورزد؛ اما در مقابل محمدرضا عارف چندین بار به‌صورت غیرمستقیم به صحبت‌ها در این زمینه واکنش‌هایی داشته است. او که در آخرین سکانس با سخن اخیرش در گچساران پرده از تمایلش برای ریاست مجلس جدید برداشته است نشان داد از عزم خود برای رقابت بر سر ریاست یا عقب نمی‌نشیند یا کار را برای منصرف ساختنش از این موضوع بسیار سخت خواهد کرد.

نیابت مجلس جدید سهم مطهری یا جلالی

از دیگر موارد مطرح‌شده در سخنان عارف که در گچساران ایراد می‌شد اشاره به یک نام دیگر نیز بود. غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران کسی بود که عارف در پاسخ به سوالی پیرامون نایب‌رئیسی وی گفت نمی‌تواند در حال حاضر دراین‌ارتباط اظهارنظر کند اما افزود: «آقای تاجگردون دارای ظرفیت‌های فراوانی است که ما نیز مانند شما امیدواریم از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های وی نهایت بهره لازم برده شود.» گرچه چندان نمی‌توان سخنان عارف درزمینه نایب‌رئیسی تاجگردون را جدی تلقی کرد اما این سخنان و همچنین اظهارنظرهای بسیاری دیگر در این زمینه نشان از آن دارد که موضوع هیات‌رئیسه مجلس جدید چندان کم‌اهمیت‌تر از موضوع ریاست این مجلس نیست. گفتنی است که برای نیابت ریاست مجلس جدید نیز یک نام بیش از دیگر نام‌ها مورداشاره قرار می‌گیرد و آن نیز کسی نیست جز علی مطهری اصولگرای مستقل و حامی دولت که در مجالس هشتم و نهم بیشترین هجمه‌ها را از جانب اصولگرایان تندرو متحمل شده است. در همین ارتباط چندی پیش صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام علی مطهری از کاندیدا شدن او برای پست نایب‌رئیسی مجلس دهم خبر داد. بااین‌همه مطهری کماکان یکی از جدی‌ترین کاندیداهای احتمالی مجلس دهم به شمار می‌رود. اسامی دیگری نیز در کنار نام مطهری برای نشستن بر صندلی نایب‌رئیسی مجلس جدید مطرح است اما از آن میان کاظم جلالی رئیس فراکسیون رهروان ولایت بیش از دیگران توجه‌ها را به خود معطوف کرده است. در همین ارتباط بهروز نعمتی از اعضای فراکسیون رهروان و دست راست جلالی در این فراکسیون درباره احتمال نامزدی وی برای نایب‌رئیسی مجلس جدید می‌گوید: «شنیده‌ها حاکی از این است که کاظم جلالی خود را برای رقابت بر سر نایب رئیسی مجلس دهم آماده می‌کند. » گفتنی است کاظم جلالی که به نزدیکی با لاریجانی شهره است و ریاست فراکسیون مطلوب لاریجانی یعنی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم را برعهده دارد، در انتخابات مجلس دهم با حضور در لیست اصلاح‌طلبان و حامیان دولت به عنوان منتخب مردم تهران به مجلس دهم راه پیدا کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.