:Sermedi
Diplomasi,milletler arasındaki ihtilafların çözümünde en iyi yoldur

:Sermedi

İran Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Murteza Sermedi,milletler arasındaki ihtilafların çözümünde diplomasinin en iyi yöntem olduğunu söyledi.

Sermedi, Asya Teamül ve Güven Oluşturma Oturumunda yaptığı konuşmada, nükleer anlaşma ve Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) hayata geçirilmesi, zalimce yaptırımların iptali diplomasi seçeneğinin ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların çözümlenmesi hususunda en iyi seçenek olduğunun açık bir ispatı olduğunu söyledi.

İran’ın, ikili ve çok yönlü işbirliği ve alt yapı yatırımları özellikle enerji, bilim, teknoloji yatırım hususunda çok uygun bir merkez konumuna geldiğini belirten Sermedi, Asya kıtasının bu işbirliklerine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Terörizm, radikalizm, ayrılıkçılık, kavimcilik ve tekfirci gurupların vahşetinin bölge ve Asya kıtasını sardığını ve milletleri sorunlarla karşılaştırdığını belirten Sermedi, ‘’Bundan dolayı biz tekfirciler ve teröristlerin radikalizmi ile Irak ve Suriye’de mücadele etmeli ve onları yenmeliyiz’’ dedi.

Sermedi, konuşmasının bir başka bölümünde ise Filistin meselesine değinerek, Filistin işgalinin sonlandırılması, Filistin halkının haklarının elde edilmesi için her zamandan daha fazla ortak işbirliği ve teamüle ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Sermedi ayrıca Yemen krizine de değinerek bu ülke krizinin çözümlenmesi yolunun da siyasi görüşmeler ve Yemen’in kaderinin bizzat Yemen halkı tarafından belirlenmesi olduğunu söyledi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.