:Laricani
Batılıları KOEP’teki taahhütlerini uygulamaya mecbur ederiz

:Laricani

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, batılıların güvenilir olmadığını ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) çerçevesindeki taahhütlerini uygulamadıkları tekdirde, İran’ın onları buna mecbur bırakacağını söyledi.

 Batı Asya Jeopolitik Gelişmeleri toplantısında konuşan Laricani, bölgesel güvenliğin önemine işaretler, ‘’Nükleer meselede İranlıların davranışı zekiceydi, zira birçok konu tespit edildiği için onlar sahde dosyalarını toplamak zorunda kaldılar. Onlar belki taahhütlerini yerine getirmeye bilir fakat bir elimizdeki yöntemlerle onları buna mecbur ederiz’’ dedi.

Bölgesel meselelerde ABD’nin düzene koymak istediği tek güvenlik yönteminin ortadan kalktığını ifade eden Laricani, ‘’Onların istediği uygulanabilir değildi ve şartlar onların tek yönetimi yapmasına izin vermezdi’’ dedi.

۱۱ Eylül sonrası uluslararası düzeyde kimsenin konuşma cesareti olmadığında İran’ın direndiğini ifade eden Laricani, ‘’İran, Irak milletini destekledi ve batılılar Irak’taki hedeflerinde başarısız oldular. Onların dünyayı yönetme teorisi başarısız oldu ve ondan sonra çok kutuplu dünyadan söz ettiler fakat bunun gerçekleşme meselesi henüz konuşma aşamasındadır’’ dedi.

Batılı güçlerin Batı Asya’daki krizleri kontrol etmek istediğini ifade eden Laricani, tüm batılı ve Avrupa ülkeleri artık ordularla bölgeye saldırının doğru olmadığını söylüyorlar.

Laricani, batılıların teröristelerle ciddi şekilde mücadele peşinde olmadıklarını belirterek, ‘’Batılıları uşakları tarafında gerçeği olmayan mezhepsel savaşlar alevlendirilmekte ve bazı bölge ülkeleri de çocukça amaçlar uğruna ABD’nin tuzağına düşmüşlerdir’’ dedi.

Batılıların bölgenin politik ve kültürel sorunlarındaki anlamalarının doğru olmadığını ifade eden Laricani, ‘’Biz bir yılda terörizm meselesini çözemeyiz zira terörist hareketler mobil özelliğe sahiptir ve yer değiştirebilir fakat bununla mücadele için bölge insanının terörizmin yanlış olması görüşünü tam olarak benimsemesi gerekir’’ dedi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.