:Velayeti
Bölgede barışın sağlanması için İran ve AB’nin işbirliği önemlidir

:Velayeti

Düzenin Yararını Teşhis Konseyine bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın AB ve Belçika ile işbirliğinin terörizm aleyhindeki savaş ve bölgesel barış ve istikrarın sağlanması için önem taşıdığını söyledi.

 Tahran’da Belçika senato meclis başkanı Christian De Ferin ile görüşen Velayeti, iki ülkenin siyasi ilişkilerin yanı sıra ekonomik alanda da iyi ilişkilere sahip olabileceklerini söyledi.

Bazı batılı ülkelerin bölgedeki bazı gerici ülkelerin yardımıyla türlü bahanelerle Suriye’nin kanuni hükümetine saldırdığını ve günümüzde dünya’nın 80 ülkesinin ve hatta bazı Avrupa ülkelerinin teröristlerinin bölgede bulunduklarını söyledi.

Bu olayın terörü destekleyen ülkeleri de etkileyebileceğini ifade eden Velayeti, ‘’Biz ve Avrupa terörizmi ılımlı veya radikal olarak ayırt etmeden mücadele etmeliyiz. Biz eline silah alıp bölge halkı aleyhine cinayetler işleyen herkesle mücadele etmeliyiz’’ dedi.

Velayeti, ‘’İki sene önce Suriye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlendi ve Beşar Esat Suriye halkının oyları ile 7 yıllık süre için Cumhurbaşkanlığına seçildi. Beşar Esat, İran’ın kırmızı çizgisidir ve Avrupalılar bunu kabullendikleri zaman diğer konularda da konuşulabilir’’ dedi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.