معاون وزیر نیرو :
تخصیص آب به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان در گرو تامین منابع آبی است

معاون وزیر نیرو :

به گزارش جلفابازار رحیم میدانی عصر پنجشنبه در نشست خبری با رسانه های حاضر در  استان خوزستان که با حضور جمعی از مسئولان جهاد کشاورزی، جهاد نصر و سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد اظهار کرد: خوشبختانه متناسب با اطلاعات و داده هایی که در اختیار همکاران ما در استان خوزستان قرار گرفت، مدیریت خوبی در سیلاب اخیر صورت گرفته و می توان گفت مدیران استانی در بحث سیلاب، مدیریت قابل قبولی داشت.
وی همچنین سیلاب اخیر در برخی مناطق خوزستان و طغیان رودخانه دز را بی سابقه خواند و افزود: در ساعت ۵ صبح روز پنج شنبه ۲۶ فروردین دبی لحظه ای سد دز به ۱۰ هزار و ۴۰۰ مترمکعب در ثانیه رسید که از زمان آبگیری این سد در سال ۱۳۴۲ تا کنون بی سابقه بوده اما خوشبختانه بر اساس پیش بینی های کلی سازمان هواشناسی، سیلاب به گونه ای مدیریت شد که از خطر سرریز شدن آب جلوگیری شد.
معاون وزیر نیرو ادامه داد: همچنین از سوی دیگر سد گتوند نیز در مدیریت سیل اخیرکمک کرد و با کاهش شدت جریان سیل از وارد آمدن میزان خسارات بیشتر جلوگیری کرد.
وی تصریح کرد: با تجهیز هر چه بیشتر امکانات و تجهیزات سازمان هواشناسی، آمار دقیق تری به جامعه و دستگاه های اجرایی ارائه می شود و در نتیجه مدیریت بهتری در مواقع بروز بحران صورت می گیرد.
میدانی مسئله اساسی دیگر را تعیین حد بستر و حریم رودخانه ها دانست و افزود: حداقل در رودخانه هایی با سیلاب های ۲۵ ساله، هیچ مرکز جمعیتی نباید در محدوده آن ساخته شود به همین دلیل در برنامه ششم توسعه ۳۰ هزار کیلومتر از رودخانه های کشور را برای بررسی و تعیین حد بستر پیش بینی کرده ایم .
وی گفت: اما رودخانه کارون جزء آن ها نیست و هنوز به صورت کامل تعیین نشده و امید می رود سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در تخصیص منابع مالی به این فعالیت، اولویت ویژه ای قائل شود.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ابراز نگرانی کشاورزان از عدم اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری گفت: ما ۱۵ سال خشکسالی شدید را پشت سر گذاشته و وقتی دوره های ایمونولوژیکی را در نظر می گیریم این نوسانات و تغییرات، از نظر میزان آبی که می توان روی آن برنامه ریزی کرد، آمار و اعداد جدیدی را در اختیار ما قرار می دهند و ما با اعمال این ۱۵ سال خشکسالی، امسال به حداقل آن در کرخه، مارون و کارون بزرگ رسیده و خشکسالی نداشتیم.
وی ادامه داد:به همین دلیل اعلام قطعی تخصیص آب به فاز دوم اراضی ۵۵۰ هزارهکتاری خوزستان زمانی انجام می شود که وضعیت حوزه های آبریز ما در سال های آینده بررسی و برآورد دقیق شود.
وی ادامه داد: در زمان حاضر قرار است در طول دو سه ماه آینده در اراضی حوزه کرخه خوزستان وضعیت موجود و حق آبه ها را شناسایی کنیم تا در صورت امکان تامین آب زمین های بیشتری را زیر کشت قرار دهیم.
وی ادامه داد: سال گذشته کل ورودی کرخه(سیمره و کرخه) ۱٫۱ میلیارد مکعب و امسال ۳٫۷ میلیارد مکعب شده است و مسئله ی عدم تخصیص آب نه به علت برداشت آب ازسرشاخه ها بلکه به علت خشکسالی های ممتد و بسیار شدید بوده است.
وی به سد بختیاری نیز اشاره کرد و گفت: در بالادست سد دز نیز سد بختیاری را در برنامه های خود داریم چرا که یکی از مشکلات کرخه، انباشته شدن رسوبات در پشت سد دز است و سد بختیاری در شاخه بختیاری احداث خواهد شد که هم به کاهش ورود رسوبات به سد دز کمک کند و هم در تنظیم آب سد دز در سیلاب ها نقش موثری داشته باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.