معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران
تمامي گمركات كشور مجهز به دستگاه ايكس ري مي شوند

معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران

به گزارش جلفابازار علی رضا مقدسی عصر پنجشنبه پس از معارفه مدیرکل جدید گمرک آستارا در جمع خبرنگاران گفت: گمرک آستارا دارای ظرفیت های راهبردی زیادی است چراکه این گمرک از مرز زمینی و دریایی برخوردار است.
وی توسعه اقتصادی بواسطه پویا کردن امر صادرات از مبادی گمرک را مهم خواند و افزود: گمرک آستارا با رونق بخشی به صادرات و واردات، نقش مهمی را در این راستا داشته است.
مقدسی در ادامه میزان کشفیات مواد مخدر از مبادی گمرکات کشور را در یک ماهه گذشته حدود ۱۰ تن عنوان کرد و گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا تمامی گمرکات کشور در حداقل زمان ممکن از سیستم ایکس ری برخوردار شوند.
وی اضافه کرد: برخورداری از سیستم ایکس ری موجب کنترل بهینه محموله های ترانزیتی ، صادراتی و افزایش دقت در ارزیابی ها و سرعت عمل به خصوص در خروج کالاهای صادراتی می شود.
وی از سگ های مواد یاب به عنوان ابزار بازدارنده و کنترلی در گمرک یاد و خاطرنشان کرد: گمرک جمهوری اسلامی با راه اندازی دستگاه های کنترلی محسوس و نامحسوس در شهرستان های مختلف، موفقیت های چشمگیری را به دست آورده است.
مقدسی کشف ۲۸۹ تنی انواع مواد مخدر ، قرص های روانگردان و مواد پیش ساز در سال گذشته را از جمله این موفقیت ها در بحث نظارتی در گمرکات مرزی عنوان کرد.
معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران، کریدور شمال – جنوب را مطابق توافق نامه صورت گرفته در تبادلات تجاری میان ایران ، کشورهای آسیای میانه و همچنین کشورهای اروپایی مهم خواند و افزود: با راه اندازی خط ریلی جمهوری آذربایجان به ایران، شاهد اجرایی شدن تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای توسعه درون زا و برون نگر خواهیم بود.
ناظر گمرکات گیلان نیز در جمع خبرنگاران گفت: مناطق ویژه اقتصادی در پیشرفت منطقه و کشور حائز اهمیت است.
محمد شهبازی بیان کرد: در مصوبات هیات دولت در رابطه با مناطق ویژه، آیتم های خاصی تعریف شده است.
وی اضافه کرد: در منطقه ویژه اقتصادی آستارا امر تجارت به شکل کم رنگی تعریف شده که این خلاء توسط گمرک جبران می شود.
شهبازی ادامه داد: با استقرار اداره گمرک در منطقه ویژه اقتصادی آستارا شاهد تحولات عظیمی در این منطقه خواهیم بود.
در مراسمی با حضور معاون حقوقی و نظارت گمرک، رسول امیدی طی حکمی از سوی مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان مدیرکل گمرک آستارا منصوب شد.
معاون حقوقی و نظارت گمرک کشور به همراه مدیرکل دفتر بازرسی و عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران و ناظر گمرکات استان گیلان، پس از آیین معارفه مدیرکل گمرک آستارا از بخش های مختلف اداره کل گمرک و پایانه مرزی این شهرستان بازدید کردند.
گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.
شهرستان بندری آستارا با ۸۶ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.