در ماه آینده میلادی (مه) قرا داد ایجاد «گذرگاه سبز» را برای واردات محصولات دارای مهلت محدود فروش از ایران امضا می کند.
روسیه با ایران قرارداد گذرگاه سبز واردات امضا می كند

در ماه آینده میلادی (مه) قرا داد ایجاد «گذرگاه سبز» را برای واردات محصولات دارای مهلت محدود فروش از ایران امضا می کند.

به گزارش جلفابازار  (پنجشنبه) به نقل از آندره بلیانینوف رئیس اداره فدرال گمرک روسیه اعلام کرد: ایران به گونه رسمی پذیرفته با توجه به امکاناتی که دارد محصولات دارای مهلت محدود فروش را به روسیه صادر کند و بر این اساس در ماه آینده توافقنامه گذرگاه سبز بین طرفین امضا خواهد شد.
بلیانینوف همچنین گفت که سوریه می تواند برخی محصولات مورد نیاز را به بازار مصرف روسیه صادر کند.
سرگئی لِوین معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه نیز پیش از این اعلام کرده بود: «گذرگاه سبز» بین روسیه و ایران تا پایان سال جاری «با ظرفیت کامل بهره برداری خواهد شد».
اواخر فوریه سال جاری مذاکراتی بین روسیه و ایران انجام شد که مطابق نتایج آن جمهوری داغستان می تواند کریدور اصلی حمل و نقل بین دو کشور شود و این گذرگاه برای حمل و نقل محصولات کشاورزی و اجناس عمدتا از راه دریایی- بنادر روسیه در دریای خزر- در نظر گرفته خواهد شد.
به گفته معاون وزیر کشاورزی روسیه، بندر تجاری مخاچ قلعه داغستان باید «نقطه اتکا و دروازه های ورودی» محصولات کشاورزی ایران به خاک روسیه و در مقابل نقطه صادرات تولیدات روسی باشد.
وی تاکید کرده است: گردش کالا بین دو کشور افزایش خواهد یافت و بنادر به صورت متقابل می توانند به طراحی سامانه حمل و نقل در این زمینه بپردازند و بندر مخاچ قلعه برای این کار پیشنهاد می شود. همکاری ها با بنادر ایراین باید فشرده تر و خط تندرو کشتیرانی بین داغستان و ایران برقرار شود.
سال گذشته براساس توافق های انجام شده بین تهران و مسکو، امکان صادرات محصولات ده ها شرکت لبنیاتی، دامپروری، غذایی و صنعت آبزیاناز ایران به روسیه فراهم شده است.
ایران و روسیه در دوره جدید توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی در نظر دارند، ارزش مبادلات در این بخش را از سالانه حدود دو میلیارد دلار کنونی در آینده ای نزدیک به حدود ۱۰ میلیارد دلار در هر سال برسانند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.