دیدگاه فعالان بخش مسکن از آینده بازار
در حالی رکود مسکن وارد چهارمین سال خود شده است که برخی فعالان این بخش معتقدند تاپایان سال هم تغییری در این وضعیت ایجاد نمی‌شود، البته گروهی هم به رونق مسکن امیدوارند.

دیدگاه فعالان بخش مسکن از آینده بازار

در حالی رکود مسکن وارد چهارمین سال خود شده است که برخی فعالان این بخش معتقدند تاپایان سال هم تغییری در این وضعیت ایجاد نمی‌شود، البته گروهی هم به رونق مسکن امیدوارند.

به گزارش جلفابازار آینده بازار مسکن یکی از موضوعاتی که خریداران، فروشندگان و سازندگان مسکن به دنبال آن هستند و در این بین اختلاف نظرهای متفاوتی وجود دارد، چرا که برخی معتقدند بازار مسکن امسال از رکود خارج می‌شود و دسته دیگر اعتقادی به این موضوع ندارند.

در واقع از دو سال پیش تاکنون، نظرات متفاوتی در خصوص بازار مسکن داده شده و هر گروهی آیند‌ه‌ای خاصی را برای بازار مسکن پیش بینی کرده است، تعدادی از کارشناسان هم در این مدت، پیش بینی سونامی قیمت‌ها را داشتند که هنوز با گذشت این مدت، اتفاقی نیافته و حتی نرخ مسکن کاهش هم یافته است.

بنابراین پیش بینی آینده بازار مسکن چندان آسان به نظر نمی‌آید و حتی اجرای برجام هم نتوانست شوک مورد نظر برخی را به این بازار وارد کند. به همین دلیل برخی معتقدند تا زمانی که اقتصاد کلان کشور تغییری نکند، مسکن همچنان در این شرایط باقی می‌ماند.

همچنین بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در فروردین ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۵۹۱۸ واحد مسکونی رسیده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹.۹ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

دیدگاه فعالان بخش ساختمان در مورد آینده مسکن

حسن محتشم رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران  با بیان اینکه با توجه به اجرایی شدن برجام، دولت می‌تواند از این شرایط استفاده کرده و بخش ساختمان را فعال کند، گفت: دولت می‌تواند با بالاترین منابع، بخش مسکن را از رکود خارج کند و برنامه ریزی اجرایی برای این کار داشته باشد.

وی با انتقاد از عدم اجرای طرح مشارکت در بافت‌های فرسوده، افزود: با موانعی که پیش روی ساخت مسکن وجود دارد، نمی توان امیدوار بود که مسکن از رکود خارج شود، این در حالی است که امکانات زیادی برای رونق بازار مسکن وجود دارد.

محتشم به ورود سرمایه های خارجی و رونق گردشگری اشاره کرد و گفت: دولت می تواند از گردشگری هم برای رونق بازار مسکن استفاده کند و صنایع مرتبط با بخش ساختمان هم از این طریق رونق می گیرد اما تاکنون این اتفاق نیافتاده است.

وی، رونق گردشگری را موجب افزایش سطح درآمد جامعه و رونق اقتصاد دانست و اظهار داشت: این موارد به طور غیرمستقیم در بازار مسکن اثر گذار است. وی ادامه داد: تیم اقتصادی دولت باید تمهیداتی داشته باشد تا مسکن از رکود خارج شود در غیراینصورت امسال هم تغییری را در بخش مسکن شاهد نخواهیم بود.

همچنین فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان  معتقد است که بازار مسکن حتما رونق پیدا می‌کند اما این به معنای افزایش قیمت‌ها نیست.

وی با بیان اینکه مردم استقبال خوبی از بازار املاک دارند اما هنوز به رشد معاملات نرسیده است، گفت: نباید زمانی که سونامی در بازار مسکن بوده را ملاک قرار دهیم، چرا که در آن زمان، بازار در شرایط متعادلی نبود.

پورحاجت با اشاره به اینکه بازار مسکن در حال خروج از رکود است، اظهار داشت: اطلاعات همکاران نشان می‌دهد مردم تمایل پیدا کرده اند که وارد بازار مسکن شوند اما دولت باید با یک برنامه ریزی جلوی افزایش تورم را بگیرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.