فرماندار خدا آفرین:
موانع حفاظت از اراضی ملی در خداآفرین شناسایی شود

فرماندار خدا آفرین:

به گزارش جلفابازار  امین امینیان روز شنبه در دومین کارگروه حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی خداآفرین افزود: در این راستا قدم های موثری برداشته شده اما تداوم این موفقیت ها با پیگیری همه دستگاه ها ضروری است.
وی تهیه گزارش از عملکرد دستگاه های ذیربط در این خصوص را خواستار شد و گفت: اعلام آمار و ارقام دراین عملکرد کارساز نیست و دستگاه های متولی باید گزارش مکتوب عملی تحویل دهند.
وی به رعایت استانداردهای محیط زیست در مناطق حفاظت شده شهرستان تاکید کرد و افزود: صدور مجوز برای هرگونه ساخت و ساز در مناطق حفاظت شده این شهرستان منوط به استعلام از اداره حفاظت محیط زیست است.
فرماندار خداآفرین با اعلام اینکه حفظ منابع طبیعی وظیفه ذاتی اداره منابع طبیعی است هشدار داد: مسئولان ذیربط این شهرستان برای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی جدی باشند.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی نیز گفت: در روستای ‘خان علی قشلاق’ این شهرستان ۱۷ پرونده قضایی تخریب منابع طبیعی با ۳۱٫۵۳ هکتار مساحت تشکیل شده است.
رستم صادقی با اشاره به اینکه آرا دستگاه قضایی در مورد ۱۰ پرونده به نفع منابع طبیعی به نتیجه رسیده و ۵ مورد دیگر هم تحت رسیدگی است، افزود: حدود ۱۴٫۴۵هکتار از اراضی تخریب شده در این روستا رفع تصرف شده است.
وی در خصوص اراضی روستای شهسوار این شهرستان نیز گفت: در روستای شهسوار ۲۱پرونده قضایی برای ۱۳هکتار تشکیل شده که ۱۴حکم به نفع منابع طبیعی صادر و ۶ مورد دیگر در حال رسیدگی است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست خداآفرین نیز دراین جلسه از تشکیل ۲۲پرونده در ایام نوروز امسال درشهرستان خبر داد و افزود: چهار پرونده از این تعداد درحال رسیدگی و بقیه موارد در دست استعلام از منابع طبیعی است.
حمید غفاری از تشکیل ۱۰پرونده در حوزه اراضی ملی در منطقه حفاظت شده دیزمار و ارسباران خبرداد و افزود: از تعداد ساخت و سازهای غیرمجاز انجام شده در روستای وایقان یک مورد محکومیت صادر شده است.
وی با اشاره به ممنوعیت واگذاری اراضی ملی جهت طرح توسعه روستایی گفت: مردم و مسئولان ذیربط در حفاظت از منابع طبیعی باید همکاری کنند.
شهرستان مرزی خداآفرین که در سواحل رود ارس قرار دارد به دلیل اراضی مرغوب کشاورزی و آب و هوای مناسب مورد طمع افراد سودجو برای تغییر کاربری اراضی است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.