رسانه ها در شناساندن هنر اصیل ایرانی به سایر کشورها تلاش کنند

غدا حجاوی روز یکشنبه در نشست مشترک بین کارآفرینان حوزه فرش و صنایع دستی آذربایجان شرقی، بر نقش مؤثر تبلیغات در فضای مجازی و جراید بین المللی در شناساندن هنر اصیل ایرانی به سایر کشورها تأکید کرد و ارائه مستندات و روایت های پشت زمینه آثار هنری را یکی از راهکارهای مقابله با کپی رایت دانست.
وی با اشاره به اینکه اعضای هئیت رئیسه شورا از تجربه بالایی برخوردارند و با تولیدکنندگان زیادی در ارتباط هستند، از کارآفرینان استان خواست تا با ارائه سؤالات و دغدغه های خود، از اطلاعات این افراد استفاده کنند.
به گزارش جلفابازار ،رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی با تأکید بر اهمیت برگزاری نشست ها و کارگاه های آموزشی در خلق ایده های جدید، شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی را کانالی برای معرفی محصولات صنایع دستی و فرش تبریز عنوان کرد.
وی از حمایت شورای جهانی صنایع دستی از فرش دستباف تبریز از راه مشارکت در برگزاری نمایشگاه های بین المللی فرش و تسهیل شرایط جذب محصولات و فروش در بازارهای جهانی خبر داد.
حجاوی گفت : دست اندرکاران قبل از هر اقدامی به بازار سنجی و مشتری سنجی در کشورهای مقصد توجه کنند و سپس وارد بحث بازاریابی شوند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این نشست بر لزوم استفاده از ظرفیت های صنایع دستی استان به منظور کارآفرینی برای جوانان جویای کار تأکید کرد.
فرزین حق پرست با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به ۳۰ درصد جمعیت ایران را جوانان تشکیل می دهند
، گفت: توسعه صنایع دستی می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار و بهبود کیفیت زندگی بشر باشد و این موضوع نیازمند برنامه ریزی منسجم است.
وی بر نقش ارتباط متقابل بین دولت، بخش خصوصی و انجمن های مردم نهاد در پرورش استعدادها و نوآوری در عرصه صنایع دستی تأکید کرد.
حق پرست عمده ترین دغدغه کارآفرینان فعال در حوزه فرش و صنایع دستی استان را رعایت نشدن اصل کپی رایت توسط سایر کشورها دانست و افزود: متأسفانه در سال های اخیر صنایع دستی اصالت و هویت فرهنگی خود را از دست داده اند، و بدین منظور نیاز به تهیه شناسنامه و پیشینه تولیدات صنایع دستی برای آشنایی با اصالت هنر ایرانی و ایجاد حس معنوی بسیار ضروری است.
وی ضعف در برقراری تعامل و ارتباط دوسویه کارآفرینان صنایع دستی استان با بازارهای جهانی را دیگر مشکل عمده فعالان این حوزه عنوان کرد و ارائه راهکارهای عملی از سوی اعضای هئیت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی در این رابطه را خواستار شد.
در نشست مشترک بین کارآفرینان حوزه فرش و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اعضای هئیت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی آسیا واقیانوسیه، کارآفرینان استان ، برگزاری ورک شاپ بین المللی برای هنرمندان و تهیه بسته تصویری و نوشتاری از نحوه بسته بندی های صنایع دستی زیر نظر شورای جهانی صنایع دستی را خواستار شدند.
اعضای شورای جهانی صنایع دستی در سفر چهار روزه خود به تبریز در اجلاس آسیا و اقیانوسیه و همایش صنایع دستی ،صلح و خلاقیت شرکت و از بازار فرش مظفریه، دانشگاه هنر اسلامی، کارگاه های قالی بافی تبریز و روستای کندوان بازدید کردند .

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.