Terörizmin artması İslam ülkeleri arasındaki çeşitli ihtilafların sonucudur

İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ekber Haşimi Rafsancani, terörizmin şekillenmesi, gelişmesi ve şiddetlenmesini İslam ülkeleri arasındaki mezhepsel ve etnik ihtilaflardan kaynaklandığını bildirdi.

Ayetullah Rafsancani, dün Tahran’da Filistin İslami Cihad Hareketi genel Sekreteri Ramazan Abdullah’ı kabulünde, dünya’nın terörün yayılmasından korktuğunu ve bu korkunun yerinde olduğunu zira terörün er veya geç dünya’da yayılacağını belirtti.

İslam dünyasının en kötü tarihi dönemini geçirdiğini belirten Ayetullah Rafsancani, ‘’Müslümanlar siyasi kargaşalardan dolayı en büyük meseleleri olan Filistin meselesini göz ardı ederek Filistin ilkelerini savunmaları yerine birbiriyle savaşmaktalar’’ dedi.

Müslümanların Irak, Suriye, Yemen, Afganistan, Bahreyn, Arabistan, Pakistan, Mısır, Tunus ve diğer yerlerdeki durumuna işaret eden Ayetullah Rafsancani, ‘’ Filistin hiçbir zaman bu denli İslam dünyasında Mazlum olmamıştı ve bu Siyonistlerin her zaman istedikleri bir şeydi’’ dedi.

Ayetullah Rafsancani, Filistin halkının direnişlerini, Filistinli grupların mücadeleleri ve çabalarının takdire şayan olduğunu belirterek; eninde sonunda direnişin siyonist rejim karşısında zafere ereceğini söyledi.

Ramazan Abdullah da, görüşmede, İslam inkılabı rehberiyle görüşmesi ve onun, ”Filistin’i savunmayı İslam’ı savunma olarak biliyoruz” şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak, İran İslam Cumhuriyetinin ideolojileri uyarınca, Filistin milletinin de İran’ı savunmayı İslam’ı savunma olarak gördüğünü söyledi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.