وزارت امورخارجه
حداكثرسازي و توسعه روابط با كشورهاي جهان اولويت سياست خارجي ايران است

وزارت امورخارجه

به گزارش جلفابازار  حسین جابری انصاری عصر سه شنبه در نشست خبری در تبریز با اشاره به سطح روابط جمهوری اسلامی با جمهوری آذربایجان گفت: ایران به دنبال تحکیم و توسعه روابط با جمهوری آذربایجان همانند سایر کشورهای جهان است.
وی افزود: بر این اساس مسیر مبتنی بر روابط اعتماد سازی دوجانبه و چندجانبه با کشورها را طی می کنیم .
جابری انصاری با اشاره به اینکه وزرات امور خارجه به دنبال تسهیل و تسریع در صدور روادید برای تمام کشورهای جهان به جز چند کشور اندک است ، اظهارکرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه جمهوری آذربایجان نیز این رویکرد را دنبال می کند .
وی در زمینه اصابت گلوله توپ به خاک ایران در جریان مناقشه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت: ما به صراحت از دولت های دو کشور در ملاقات ها و تماس هایی که داشتیم خواستیم که اجازه ندهند این بی ثباتی از کنترل خارج شده و این حادثه به امر تکراری تبدیل شود .
وی اضافه کرد: در حاشیه اجلاس رامسر، روسیه و باکو نیز رایزنی هایی در این جهت انجام شد که در کنترل و مهار این درگیری ها ، ایران نیز بسیار موثر بود .
جابری انصاری در زمینه روابط با کشور ترکیه نیز گفت: با این کشور در زمینه برخی تحولات منطقه ای برداشت ها و تناقض های مختلفی داشته ایم اما سیاست اصولی ما حداکثرسازی روابط با این کشور و به حداقل رساندن اختلافات است .
وی با بیان اینکه با کشور دوست و همسایه ترکیه در حوزه های متعدد منافع مشترک داریم ، تاکید کرد : آنچه که مسلم است اگر به فهم مشترک در مسایل مهم منطقه ای برسیم نتایج بسیار موثری را برای منطقه ، دو کشور و جهان اسلام شاهد خواهیم بود .
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص رفتار عربستان به عنوان میزبان حج گفت : عربستان سعودی باید وظایف میزبانی مناسک حج را به درستی انجام دهد .
جابری انصاری اضافه کرد : سقوط جرثقیل و حادثه تلخ و فراموش نشدنی منا باعث شد حج عمره که امر مستحبی است به دلیل اعتراض جمهوری اسلامی ایران متوقف شود .
وی خاطر نشان کرد : اما حج تمتع فریضه واجب است و دولت سعودی باید مقدمات این فریضه را فراهم کند و در این خصوص سخنانی گفته اند که با اقداماتشان انطباق ندارد که با مدیریت کنند تا تمتع محقق شود .
انصاری گفت : حج تمتع خارج از دایره سیاست است اما آنچه که عربستان گفته و انچه که عمل کرده متفاوت است، همچنانکه در حوزه ورزش هم که از چارچوب سیاست خارج است نیز این کشور متناقض عمل کرد .
وی اظهار کرد : در صورت تامین امنیت حجاج حج برگزار می کنیم در غیر این صورت امکان آن وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با عربستان است .
وی همچنین در خصوص تحولات سوریه نیز گفت : سوریه زخم مفتوح جاری است ،بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و دیر یا زود باید به سمت گفتگو حرکت کند .
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : هر چه قدر به سمت منازعات در سوریه حرکت کنیم فجایع انسانی گسترده تر خواهد شد .
جابری انصاری همچنین گفت: در عرصه سیاست خارجی باید از تمام ظرفیت های ملی استفاده کنیم و این ظرفیت ها تنها در پایتخت نیست .
وی افزود: استفاده از ظرفیت استان ها که در دوران مختلف تاریخی نقش اساسی داشتند و تبریز در مقدمه وقایع قرار دارد ، ضروری است .
وی با اشاره به اینکه در دوران کوتاه پسابرجام بیش از ۸۰ هیات خارجی در حوزه های مختلف در تبریز حضور یافتند، گفت: باید از ظرفیت استان های مرزی و شهرهایی که از پیشینه تاریخی برخوردار بوده و نقش آفرین بوده اند استفاده شود و وزارت امور خارجه در این راستا تلاش می کند .
جابری انصاری با اشاره به حکم مالی اخیر یکی از دادگاه های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی، این موضوع را یک سرقت بین المللی دانست و گفت: دولت ایالات متحده، مسوول این مساله است و دیر یا زود باید حقوق مردم ایران را بازگرداند.
سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در نشست پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه تبریز شرکت کرد و فردا هم در همایش ملی بزرگداشت شیخ محمود شبستری در شبستر سخنرانی خواهد کرد .

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.