Salihi:
Nükleer anlaşma sorunların tek çözüm yolunun müzakere olduğunu gösterdi

Salihi:

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ‘’Nükleer anlaşma bize sorunların tek çözüm yolunun iyi niyetle müzakere olduğunu ve bunun kazan-kazan sonuca ulaştığını gösterdi’’ dedi.

ek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka ile görüşen Salihi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı(KOEP) sonrası yeni bir aşamaya gelindiğini ve dünya ile tüm alanlarda geliştirme imkanı bulunduğunu söyledi.

Salihi Suriye meselesi ile ilgili, ‘’Suriye krizi sonlanacaktır ve bunun için Suriye hükümeti ve gerçek muhaliflerin anlaşması, milli hükümetin oluşması ve Anayasa düzenlenmesinden başka yol yoktur’’ dedi.

Sobotka da İran nükleer anlaşmasının bölgedeki önemine değinerek, ülkesinin nükleer güvenlik ile ilgili tecrübelerini saydı ve İran ile özellikle bu alanda işbirliği yapabileceklerini belirtti.

İki ülke arasında çeşitli alanlarda istişarelerin önemine değinen Sobotka, iki ülkenin enerji, maden, ulaştırma ve ticaret alanlarında iyi işbirliği imkanlarına sahip olduklarını belirtti.

Görüşmede ikili ilişkilerin gelişmesi ve özellikle nükleer işbirliği alanında yeni işbirliği imkanları incelendi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.