یك هیات 36 نفره تجاری مالزی هفته آینده به ایران سفر می كند

به گزارش جلفابازار ، ریاست این هیات تجاری را ‘ذوالکیفلی محمود’ مدیر اجرایی سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (ماترید) برعهده دارد.
این مقام تجارت خارجی مالزی که تاکید دارد اطلاعات و ادراک منفی از تحریم های اقتصادی می تواند به شرکت های مالزیایی در مناسبات با ایران صدمه بزند، زیرا بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا و اروپا در حال مسابقه برای تقویت تجارت با ایران هستند، روز چهارشنبه عازم ایران شد.
هیات اقتصادی – تجاری مالزی شامل ۳۶ نفر از مدیران و نمایندگان ۲۷ شرکت بخش خصوصی این کشور است که روز دوشنبه برای سفری چهار روزه به تهران سفر می کند.
حضور این هیات در ایران یک هفته پس از سفر ‘عنیفه امان’ وزیر امور خارجه مالزی به کشورمان و مذاکره با ‘حسن روحانی’ رئیس جمهوری، ‘محمدجواد ظریف’ وزیر امور خارجه، ‘بیژن زنگنه’ وزیر نفت و ‘علی ‌اکبر ولایتی’ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می شود.
وزیر خارجه مالزی را در این سفر ‘سیدمختار البخاری’ میلیاردر مالزیایی و رئیس بنیاد البخاری همراهی می کرد.
هیات ۳۶ نفره اقتصادی – تجاری مالزی قرار است در تهران با مقامات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی دیدار کنند. مذاکرات دو جانبه با طرف های ایرانی از دیگر برنامه های مدیران این شرکت های مالزی در تهران برای توسعه مناسبات در دوران پساتحریم است.
برخی از این شرکت ها که در زمینه روغن پالم، ذخیره سازی نفت و میعانات نفتی، آموزشی ایمنی و محیط زیست و … فعالیت دارند پیش از این با شرکت های ایرانی مناسبات تجاری داشته اند.
یک هیات نفت و گاز مالزی متشکل از ۱۵ شرکت نیز روز سه شنبه هفته جاری برای شرکت در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران عازم تهران شد و در حال حاضر در این نمایشگاه حضور دارد.
نخستین اقدام عملی مالزی به منظور توسعه روابط تجاری در دوران پساتحریم ماه گذشته انجام شد که در آن جمعی از فعالان تجاری با حضور در مرکز توسعه تجارت خارجی این کشور، اشتیاق خود را برای حضور در بازار ایران نشان دادند.
‘مرضیه افخم’ سفیر جمهوری اسلامی ایران با حضور در این مراسم از فرصت های موجود در ایران به منظور توسعه روابط خبر داد و افزود: ایران امروز جزو مراکز نادر اقتصادی جهان است و ظرفیت لازم برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی انجام شده از سراسر جهان را دارد.
سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (ماترید) پیش از این از بانک های محلی این کشور خواسته است از فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری شرکت های مالزیایی در ایران در دوران پساتحریم پشتیبانی کنند.
روابط تجاری مالزی و ایران سال گذشته میلادی با کاهش حدود ۱۲ درصدی، به یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون رینگیت (حدود ۴۸۷ میلیون دلار) رسید و مالزی یکی از دلایل کاهش واردات از ایران را سقوط بهای نفت اعلام کرد.
کل واردات مالزی از ایران نیز سال گذشته با کاهش ۲۵٫۶ درصدی به ۱۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار رینگیت (حدود ۳۴ میلیون دلار) کاهش یافت که این رقم سال پیش از آن ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار رینگیت (حدود ۴۶ میلیون دلار) بود.
روغن پالم حدود ۴۹ درصد از کل صادرات مالزی به ایران را به خود اختصاص می دهد. مواد شیمیایی ۱۲ درصد و کائوچو طبیعی ۱۱٫۴ درصد از کل اقلامی است که مالزی به ایران صادر می کند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.