کرباسیان:
فرصتی برای منافع دوسویه؛ ظرفیت 40 میلیارد دلاری بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی

کرباسیان:

به گزارش جلفابازار  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان که در سومین مجمع ایران و اروپا در شهر زوریخ سوییس در جمع مدیران شرکت های بزرگ معدنی، سرمایه گذاری،‌ مالی، ‌بانکی و بیمه ای ‌اروپا و جهان سخن می گفت، افزود: ایران برنامه وسیعی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در دست اجرا دارد که برای اجرای آن ها ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود.
وی تصریح کرد: این میزان سرمایه برای توسعه بخش های فولاد، آلومینیوم ، مس ، روی و مواد معدنی مرتبط با بخش معدن همچون اکتشاف و امور زیربنایی است که می تواند فرصتی برای سرمایه گذاری های مشترک با اروپا باشد.
کرباسیان افزود: اکتشاف از اولویت های اساسی ایمیدرو است که در نخستین حلقه از زنجیره بخش معدن قرار دارد. در حال حاضر طرحی جامع برای افزایش فعالیت های اکتشافی تا محدوده ۲۵۰ هزار کیلومترمربع در دست اجرا داریم که اکنون بیش از ۵۰ درصد آن محقق شده است.
وی درباره نتایج طرح اکتشاف اظهار داشت: خوشبختانه در روند اجرای برنامه اکتشاف، به منابع غنی جدیدی در روی ، سنگ آهن ، مس و طلا دست یافته ایم؛ از همین رو خواهان همکاری با شرکای علاقه مند و سرمایه گذار برای نتیجه بخش شدن این توانمندی معدنی هستیم.
رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: طبق نقشه راه ترسیم شده، تقاضای فولاد در ایران در سال ۱۴۰۴ به سطح ۴۰ میلیون تن می رسد. برای این منظور در حال طراحی دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد هستیم که ۱۵ میلیون تن آن برای صادرات اختصاص می یابد.
به گفته کرباسیان،‌ ایمیدرو سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری را برای نیازهای توسعه ای این بخش پیش بینی کرده که اهداف زنجیره فولاد و امور زیربنایی را محقق کند.
کرباسیان ادامه داد: چشم انداز ظرفیت سازی آلومینیوم و مس ( تقاضا و صادرات در افق ۱۴۰۴) به ترتیب ۱٫۵ میلیون تن و ۴۵۰ هزار تن است که این برنامه نیازمند ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است.
وی افزود: برای تولید دیگر محصولات معدنی مانند تیتانیوم، کک نفتی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا ، زغال سنگ و محصولات راهبردی همچون عناصر نادر خاکی که اخیرا ۶ نوع آن تولید شده است، برنامه های مجزایی داریم.
رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: برای دستیابی به اهداف فوق، به همکاری با شرکت های تراز اول دنیا در سرمایه گذاری و انتقال فناوری تمایل داریم.
کرباسیان درباره مزیت های اقتصادی ایران نیز گفت: ایران یکی از کم هزینه ترین کشورها برای تولیدات معدن و صنایع معدنی است که این امر به دلیل قیمت مناسب و فراوانی انرژی ، نرخ پایین بهره مالکانه ، هزینه پایین دستمزد نیروی کار و دیگر مزیت هایی همچون دسترسی به آبهای بین المللی، خطوط راه آهن،‌ شبکه برق و تعرفه مناسب سیستم حمل و نقل است.
وی خاطر نشان کرد: اقتصاد در حال رسیدن به دستیابی به پایداری بیشتر است به همین دلیل علاقمند به جذب سرمایه بیشتر در بخش معدن و صنایع معدنی هستیم به طوری که منافع دوسویه برای شرکای ما داشته باشد.
وی تصریح کرد: ایمیدرو بر اساس اولویت ها، زمینه تسریع سرمایه گذاری را با اخذ مجوزهای لازم،‌ فراهم می کند.
کرباسیان تصریح کرد: تمام مراحل سرمایه گذاری و فرایند جذب سرمایه، تحت قانون جذب و جلب سرمایه گذاری خارجی با ضمانت هایی از طرف دولت جمهوری اسلامی، برای برگشت یا خارج کردن سرمایه ها از کشور صورت می گیرد.

**فرصت برنامه ششم
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: ایران در این برنامه به دنبال جذب سرمایه ۲۵۰ میلیارد دلاری برای بخش های نفت و گاز، ‌زیرساخت ها،‌ صنایع،‌ معدن و صنایع معدنی است که این برنامه از ابتدای سال ۹۶ آغاز می شود.
کرباسیان تصریح کرد: این امر نیز فرصت بزرگی را برای شرکت های اروپایی از جمله بانک ها،‌ سازندگان تجهیزات،‌ سرمایه گذاران و‌ بیمه ها خلق می کند به طوری که دو طرف را به توسعه روابط بلندمدت و استراتژیک سوق می دهد.
به گفته معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، با توجه به ذخایر غنی نفت و گاز ایران،‌ می توان اذعان کرد که گسترش ارتباط اروپا با ایران،‌ امنیت تامین انرژی برای شرکای اروپایی ایجاد می کند.
کرباسیان با اشاره به اینکه ایران در منطقه ای با بازار بیش از ۳۰۰ میلیون نفری واقع شده است، ادامه داد: ایران با جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفری و تولید ناخالص داخلی ۴۰۰ میلیارد دلاری در قلب خاورمیانه واقع شده که در شمال با کشورهای مشترک المنافع،‌ در غرب با ترکیه و عراق،‌ در شرق با پاکستان و افغانستان و در جنوب و خلیج فارس با تعداد زیادی کشور، در همسایگی قرار دارد. این امر مبین این است که در واقع ایران مرکز حمل و نقل و صادرات مجدد در منطقه خواهد شد که منافع قابل توجهی نصیب سرمایه گذاران می کند.
کرباسیان با اشاره به اینکه اکنون با لغو تحریم ها فرصت مناسبی برای تعمیق روابط اقتصادی دو طرف در زمینه های مورد علاقه ایجاد شده،‌ گفت: ایران قادر است‌ یکی از بازیگران بزرگ در منطقه باشد و سهم مهمی به ویژه در اقتصاد اروپا برای تامین کالاهای مورد نیاز و انرژی ایفا کند.
وی به دیدار دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در بهمن ماه گذشته از ایتالیا و فرانسه و امضای تفاهمنامه هایی به ارزش ۴۰ میلیارد یورو اشاره کرد و افزود: بخشی از اسناد امضا شده به بخش معدن و صنایع معدنی اختصاص داشت به طوری که ایران با شرکت های اروپایی همچون دانیلی، اس. ام. اس اینسه و فیوز و نیز تشکیل شرکت مشترک سرمایه گذاری، تفاهمنامه هایی به ارزش ۶ میلیارد یورو امضا کرد.
کرباسیان در بخش دیگر سخنانش خطاب به سرمایه گذاران و مدیران بانک های اروپایی اعلام کرد: اکنون که تحریم ها لغو شده اند ما خواهان توسعه روابطی بیش از گذشته هستیم.
رییس هیات عامل به ویژگی های ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه ای اشاره و اضافه کرد: ایمیدرو به عنوان شریکی قابل اتکا،‌ آزادی عمل بالایی دارد به طوری که شرایط ایمنی برای کسب و کار شرکت های خارجی در ایران ایجاد کند.
وی تاکید کرد: ایران بر خلاف برخی از کشورهای صادرکننده نفت، تنها وابسته به این ماده نیست و بخش هایی همچون پتروشیمی، خودرو، کشاورزی ، صنایع غذایی ، فرش ، کشتی سازی و به ویژه معدن و صنایع معدنی مستقل از نفت، برای درآمدزایی دارد.
کرباسیان درباره برنامه کلان توسعه ای ایران گفت: دولت ایران در حال طراحی برای نرخ رشد هشت درصدی اقتصاد در برنامه ششم توسعه است که در این برنامه حوزه معدن و صنایع معدنی جایگاه ویژه ای برای تحقق رشد تا ۸٫۸درصدی دارد.

**حضور برای اجلاس معدن در تیرماه
وی در پایان سخنانش از شرکت های معدنی، سرمایه گذاری، بانکی و بیمه ای دعوت کرد که برای دیدار از ایران،‌ و گفت و گو با شرکت های داخلی و ایمیدرو و نیز کشف توانمندی های اقتصادی ایران، در دومین اجلاس سالانه معدن و صنایع معدنی ایران(IMIS) در روزهای ۲۱ و ۲۲ تیر ماه در ایران حضور یابند.
سومین مجمع ایران و اروپا با حضور ۴۰۰ شرکت کننده از سرمایه گذاران، بانک ها،‌ شرکت های بیمه ای در روزهای ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت در شهر زوریخ سوییس برگزار شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.