ابتكار جدید چین برای ذخیره سازی نفت بیشتر

به گزارش جلفابازار ، چین از سال ۱۹۹۳ میلادی به یک واردکننده صرف نفت تبدیل شده و میزان وابستگی این کشور به واردات هم اکنون به مرز ۶۰ درصد رسیده است.
این در شرایطی است که بعضا و در برخی از سال ها واردات نفت به دلیل نوسانات قیمت در بازار بین المللی کاهش و یا افزایش می یابد ولی این کشور همچنان تلاش داشته این روند، را حفظ نماید.
اما اینکه در چین فدراسیونی از پالایشگاه های مستقل نفتی برای خریدهای بیشتر تشکیل شود، موردی بی سابقه محسوب می شود که طی روزهای اخیر از نگاه رسانه های چینی نیز دور مانده بود.
در واقع ۱۶ پالایشگاه نفت چین ۲ ماه قبل در شهر «جی نن» واقع در استان «شاندونگ» در شرق کشور با یکدیگر این فدراسیون را تشکیل داده اند.
در آن زمان موضوع خیلی مهم جلوه نمی کرد اما صرف شرکت آنها در شاندونگ که بیشترین پالایشگاه های نفت چین را دارد، نشانه ای مهم از تحولات انرژی در این کشور است.
این شهر در ۵۰۰ کیلومتری جنوب پکن پایتخت چین قرار دارد و پالایشگاه های نفتی زیادی را در خود جای داده است و از تصمیم گیرندگان راهبردی سیاست های انرژی کشور محسوب می شود.
در همین حال آمارها نشان می دهد که همین پالایشگاه از زمانی که دست به چنین اقدامی زدند بی درنگ واردات نفت را از کشورهای دیگر افزایش داده اند.
آمارها نشان می دهد، در واقع در راستای تشکیل این فدراسیون و در سه ماهه اول سال جاری میلادی استان شاندونگ واردات نفت را ۳۰۳ درصد در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته افزایش داده است.
همچنین در این مدت، میزان کل واردات نفت چین به ۹۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده است که نزدیک به ۱۳ و نیم درصد آن را همین پالایشگاه های مستقل بخش خصوصی وارد کرده اند.
کمیسیون توسعه و اصلاحات چین در گزارشی در تارنمای خود آورده است که البته واردات این پالایشگاه ها هنوز نسبت به غول های نفتی چون «ساینوپک» بسیار پایین است اما این روند صعودی است.
به نظر می رسد که کاهش ۳۷ درصدی بهای خرید نفت برای این پالایشگاه ها موجب تشویق آنها برای تشکیل یک اتحادیه نفتی مستقل برای خرید نفت شده و هزینه های کمتری برای آنها در این شرایط زمانی داشته است.
پیش بینی می شود که نرخ واردات نفت در چین تا پنج سال آینده هر سال بین ۳٫۲ تا ۳٫۵ درصد رشد داشته باشد.
این کمیسیون دو ماه قبل اعلام کرد که مقررات تازه ای را به اجرا گذاشته است که به پالایشگاه های کوچکتر اجازه واردات نفت می دهد اما در آن زمان به موضوع فدراسیون اشاره ای نشد.
پالایشگاه هایی که استانداردهای زیست محیطی و فنی لازم را داشته باشند جزو این مقررات قرار می گیرند.
کل واردات نفتی چین در سال گذشته میلادی به ۳۰۸ میلیون تن رسید که حدود ۹٫۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ میلادی بوده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.