تصویب بودجه 72 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای سال 95

تصویب بودجه 72 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای سال 95

تهران- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصمیم های مهم شورای عالی بیمه و صندوق های بیمه ای و تامین اجتماعی در نشست های مختلف خبر داد و گفت: در این نشست ها 72 هزار میلیارد تومان بودجه برای تامین اجتماعی در سال 95 مصوب شده است.
[تصویب بودجه 72 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای سال 95]

به گزارش جلفا بازار به نقل از روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی ربیعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی تاکنون به همه تعهدات خود به ویژه در حوزه مستمری بگیران عمل کرده و توانسته بودجه مورد نیاز خود را در سال 1394 تامین کند، افزود: پیش بینی بودجه 72 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی نه انبساطی است و نه انقباضی، بلکه پیش بینی واقع بینانه است تا بتوانیم به تعهدات خود پاسخ دهیم.
وی یادآور شد: در سال 94 دو جلسه مهم از جمله جلسه شورای عالی صندوق های بیمه ای و تامین اجتماعی و شورای عالی بیمه برگزار و طی آنها تصمیم های مهمی گرفته شد.
ربیعی افزود: در ارتباط با صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، تصمیم گرفته شد با کاری که روی سقف تعداد انجام دادیم، جذب بیشتری از بیمه شدگان داشته باشیم و خدمات بیشتری به روستائیان ارائه دهیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: اکنون دفترچه بیمه روستائیان بیش از چهار برابر ارزشمند شده است.
وی ادامه داد: در بخش درمان و خرید خدمت با تفاهم نامه ای که میان بانک مرکزی و وزارت بهداشت امضا کردیم، توانستیم عقب ماندگی مربوط به طلب بیمارستان های دولتی را تا حدود زیادی جبران کنیم و امروز با امضای این تفاهم نامه در بخش دولتی در سازمان تامین اجتماعی به روز شده ایم.
ربیعی یادآور شد: اگر بیمارستان های دولتی اسناد خود را ارایه دهند، می توانند از طریق بانک رفاه مطالبات خود را دریافت کنند.
وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی همچنین در جهت گیری ها به سمت مسائل اجتماعی در حوزه سفر و مسکن روی آورده است، افزود: در بخش مسکن منتظر بودیم که گشایش های بیشتری در بخش بانکی ایجاد شود؛ در خصوص مسکن مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز برای سال 95 حدود 500 میلیارد تومان بودجه پیش بینی کردیم که این رقم با وام بانکی خواهد بود.
ربیعی تصریح کرد: مجموعه این موارد تحول بسیار مهمی بود که با کار کارشناسی و عقلانیت و سخت کوشی صورت گرفت و به نتیجه رسید.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در بخش بیمه سلامت با توجه به اینکه رئیس جمهور تاکید کردند که به هیچ عنوان خدمات بیمه شدگان جدید را کاهش ندهیم، ما نیز حدود 11 میلیون نفر را بیمه کردیم.
ربیعی به فرایندی که در خصوص بیمه شدگان طی شده اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعات آماری و نمونه جامعه آماری که در برخی از استان ها گرفته شده و قابل تعمیم به سایر استان ها است، مشاهده شد که بیش از 90 درصد آنان درآمد کمتر از یک میلیون تومان داشتند و با مفهوم بیمه و دفترچه بیمه نیز چندان آشنا نبودند اما بر اساس تبلیغاتی که در زمینه بیمه صورت گرفت این افراد برای بیمه شدن مراجعه کرده اند.
وی افزود: البته پیش بینی ما در این بخش پنج میلیون نفر بود که این تعداد به 10 میلیون نفر رسید؛ از سوی دیگر برخی از منابع هدفمندی نیز نتوانسته بود محقق شود.
ربیعی ادامه داد: در نشست هیات وزیران نیز در مورد بیمه سلامت بحث شد که امیدواریم در این یکی دو روز باقیمانده از سال 94 بتوانیم بخشی از بدهی بیمه سلامت را تامین کنیم اما برای سال 95 با توجه به منابع موجود در حال تصمیم گیری هستیم که منابع و خرید خدمت را با هم متناسب کنیم.
وی یادآور شد: در بخش تامین اجتماعی مشکلات حل شده و در بخش بیمه سلامت نیز وضع از گذشته بسیار بهتر شده است، سطح خدمات اکنون افزایش و فراگیری و کیفیت خدمات نیز گسترش یافته و قابل قیاس با دورانی که نه کیفیتی بود و نه فراگیری و بدهی های طولانی بیش از یک سال رخ می داد، نیست.
ربیعی تصریح کرد: سعی می کنیم بدهی ها طولانی نشود اما انصاف است که با انصاف در مورد بیمه ها صحبت کنیم؛ بیمه ها کار بسیار بزرگی را با مجاهدت خاموش در راستای مبارزه با فقر درمان انجام دادند.
وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی با اشاره به تصمیم های شورای عالی بیمه گفت: در نشست شورای عالی بیمه نیز چند تصمیم بسیار خوب گرفته شد که یکی از این تصمیمات در خصوص داروی پیوند اعضا بود؛ پیشتر در دولت در این خصوص بحث شده بود و بار مالی آن بار دیگر بررسی و تصمیم لازم گرفته شد.
ربیعی با بیان اینکه داروی ‘رتپلیز’ از جمله داروهایی است که تحت پوشش قرار گرفته است، افزود: این دارو در بیمارانی که دچار سکته قلبی می شوند، کاربرد دارد و در صورت استفاده در چند ساعت اول بعد از بروز سکته نجات بخش جان بیماران است؛ این دارو نخستین داروی نسل جدید از داروهای حل کننده لخته خون به شمار می رود که توسط متخصصان داروسازی کشور تولید می شود و از امروز با مصوبه شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفت.
وی گفت: داروی دیگری که تحت پوشش بیمه قرار گرفته، ‘آلتپلیز’ است؛ این دارو در بیمارانی که دچار سکته مغزی می شوند کاربرد دارد و در صورت استفاده در چند ساعت اول بعد از بروز سکته نجات بخش جان بیماران است. تاکنون هیچ دارویی برای این بیماری در دسترس بیمه شده ها نبود اما با این مصوبه بسیاری از بیماران از این دارو منتفع خواهند شد.
ربیعی افزود: کارتریج انسولین های R و N و 70/30 تولید داخل با سهم 10 درصدی بیمار در شورای عالی بیمه مورد تصویب قرار گرفت. این دارو برای اولین بار در ایران تولید و وارد بازار دارویی کشور شده است. این شکل دارویی در مقایسه با ویال های انسولین به خصوص در اطفال و افراد بالای 60 سال با توجه به سهولت مصرف بسیار مفید است.
وی گفت: علاوه بر این ‘ریتوکسی مب’ که یک داروی تعدیل کننده سیستم ایمنی است و به عنوان ضدسرطان، درمان پمفیگوس، درمان کمکی در MS و بیماران پیوندی کاربرد دارد، تحت پوشش قرار گرفته است.
ربیعی افزود: داروی ‘سرترالین’ به عنوان موثرترین داروی درمان افسردگی با توجه به تولید دارو توسط متخصصان داروسازی کشور و ‘ژل دیلتیازم’ نیز تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفت.
وزیر رفاه یادآور شد: همچنین در سال اقتصاد مقاومتی هر چند ماه، یک داروی جدید ایرانی را که قابل رقابت با مشابه خارجی است، به تولید رساندیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.