محمدرضانعمت زاده
افزایش روابط اقتصادی در دستور كار

محمدرضانعمت زاده

به گزارش جلفابازار محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت رییس هیات ایرانی در مذاکرات مینسکضمن عالی خواندن همکاری های سیاسی دو کشور، برنامه ریزی برای سفر رسمی الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس به تهران را زمینه ساز ایجاد جهش بزرگ در روابط خواند.
وزیر صنعت افزود: روابط اقتصادی تهران و مینسک همسطح همکاری های سیاسی نیست و از این رو در نقشه راه توسعه روابط، ارتقای آن از ۷۵ میلیون دلار کنونی در هر سال به ۲۵۰ میلیون دلار برنامه ریزی شده است.
رییس جمهوری بلاروس نیز پیش از آغاز مذاکرات کمیسیون مشترک تاکید کرده بود که ارزش روابط اقتصادی دو کشور باید از مرزهای کنونی فراتر برود.
لوکاشنکو با تاکید بر لزوم توسعه فراگیر روابط تهران و مینسک در عرصه های مختلف، خواستار افزایش سه برابری ارزش روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور در زمینه های گوناگون شد.
نقشه راه توسعه روابط اقتصادی دو کشور روز چهارشنبه در پایان نشست کمیسیون مشترک با حضور هیات ۵۰ نفری بخش دولتی، خصوصی و پارلمانی ایران به ریاست محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و ویتالی واووک وزیر صنایع بلاروس در مینسک امضا شد.
آندره کوبیاکوف نخست وزیر بلاروس نیز پس از امضای نقشه راه توسعه روابط دو کشور در دیدار نعمت زاده ضمن تاکید بر لزوم ایجاد جهش در روابط اقتصادی دو کشور برای همسطح شدن با روابط خوب سیاسی، گفت: با توجه به توانایی های بسیار ایران و بلاروس در عرصه های مختلف، سطح روابط کنونی دو کشور در عرصه اقتصادی مناسب نیست.
نخست وزیر بلاروس شرایط رفع تحریم ها علیه دو کشور را بهترین فرصت افزایش همکاری های اقتصادی دانست.
کوبیاکوف با بیان اینکه شرکت های بلاروسی با حجم سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیون دلار در ایران فعالیت گسترده ای دارند، افزایش سرمایه گذاری متقابل را برای هر دو کشور سودمند خواند.
وی گفت: روابط دوجانبه آینده ای روشن و بدون محدودیت دارد و ما حاضر به همکاری، تولید و بازرگانی در عرصه های مختلف از جمله صنعتی، علمی و فناوری، بانکی، کشاورزی، سرمایه گذاری متقابل، ساخت تجهیزات و ماشین آلات باری، راهسازی و معدنی هستیم.
نعمت زاده نیز در این دیدار با ارزشمند خواندن نتیجه مذاکرات هیات های ایرانی و بلاروسی در نهایی شدن نقشه راه توسعه روابط دو کشور تا سال ۲۰۱۷، اظهار کرد: نگاه راهبردی به انجام همکاری ها و سرمایه گذاری مشترک می تواند یاری کننده بخش های مختلف دست اندرکار افزایش روابط تهران و مینسک باشد.
وی گفت: در صورت امضا شدن قرار داد تعرفه ترجیحی بین ایران و اورآسیا، سطح روابط دو کشور افزایش خواهد یافت و می تواند افق های بهتری پیش رو داشته باشد.
وزیر صنعت و معدن همچنین در دیدار با کالتوویچ وزیر بازرگانی بلاروس در باره همکاری های دو کشور در این حوزه گفت وگو و مذاکره کرد.
ویتالی واووک وزیر صنایع بلاروس نیز توافق برجام را عامل مهمی در گسترش روابط تهران و مینسک خواند و گفت: تلاش می کنیم با استفاده از فرصت ایجاد شده، روابط دو کشور در عرصه های مختلف از جمله اقتصادی گسترش یابد.
نعمت زاده در مصاحبه با خبرنگار ایرنا نیز گفت: راه اندازی خط مونتاژ کامیون و اتوبوس ماز در تبریز نهایی شده که زمان بهره برداری شهریور ماه سال جاری است و شرکت بلاروسی امکان فروش محصولات را با قیمت ویژه و در صورت افزایش میزان خرید، عرضه اقساطی را نیز در دستور کار دارد.
نعمت زاده همچنین طرح تولید ماشین آلات سنگین معدنی در ایران با همکاری بلاروس را از دیگر موارد توافق بر شمرد که می تواند ابعاد جدیدی به گسترش همکاری های تهران و مینسک بدهد.
وی انتقال فناوری، افزایش همکاری های گردشگری، پرواز بین دو کشور، ایجاد تسهیلات برای شرکت های ایرانی در بلاروس و برقراری روابط بانکی با توجه به رفع تحریم های یکجانبه و غیرقانونی غرب علیه تهران و مینسک را از دیگر موارد پیش بینی شده در نقشه راه توسعه همکاری ها خواند.
نعمت زاده در ادامه با اشاره به برنامه سفر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مینسک در آینده ای نزدیک، از برنامه ارتقای همکاری های دو کشور در این حوزه و همچنین کمیته علمی و فناوری خبر داد.
محمد رضا صبوری سفیر ایران در مینسک نیز ضمن بیان اینکه برای توسعه روابط و همکاری ها در عرصه های مختلف با کشور دوست بلاروس آمادگی داریم، افزود: گسترش مناسبات را در عرصه های اقتصادی و بازرگانی در اولویت قرار داده ایم.
وی افزود: روابط سیاسی ایران و بلاروس همواره در سطح عالی قرار داشته و این اطمینان هست که در آینده تحکیم بیشتر خواهد یافت. رفت و آمد هیات ها میان دو کشور زمینه مساعدی را برای توسعه روابط و توسعه ساختار همکاری های دوجانبه بوجود آورده است.
صبوری گفت: حتی در دوره تحریم ها، روابط اقتصادی و بازرگانی به خوبی توسعه یافت و حجم سرمایه گذاری های ایران در بخش های اقتصادی بلاروس بیشتر شد و اکنون هم برای گسترش همکاری ها در عرصه های مختلف مصمم هستیم.
سفیر ایران در بلاروس در ادامه به اشاره به توان سه برابر شدن ارزش روابط بازرگانی دو کشور توضیح داد:دولت ایران برای گسترش مبادلات اقتصادی و بازرگانی و خرید کالاهای مورد نیاز از کشور دوست بلاروس عزم راسخ دارد.
وی همچنین به حمل و نقل محمولات میان ایران و بلاروس به عنوان مساله قابل توجه بین دو کشور اشاره کرد و با توجه به موقعیت جغرافیایی و فاصله از یکدیگر، برنامه ریزی برای همکاری های بیشتر را در این باره سودمند خواند.
صبوری به آمادگی ایران برای فروش محصولات تولیدی بلاروس در کشورهای دیگر منطقه اشاره کرد و گفت که مینسک هنوز بطور کامل از ظرفیت صادرات کامیون های سنگین به ایران استفاده نکرده است.
سفیر ایران در بلاروس به فعالیت بانک های ایرانی در مینسک هم اشاره کرد و با تاکید بر لزوم گسترش روابط بانکی، گفت: این بخش برای تخصیص اعتبارهای مالی اجرای طرح های اقتصادی و صنعتی ضروری است و ایران و بلاروس می توانند به مبادله کالا و خدمات با استفاده از امکانات موجود بانکی بپردازند.
همچنین در سفر هیات ایرانی به مینسک، دو برنامه ویژه برای سرمایه گذاران فعال ایران در بلاروس برگزار شد تا در نشست کاری با وزیر صنعت و بازدید از پروژه های در دست اجرا، نیازها و مشکلات خود را بیان کنند.
سرمایه گذاران و اجرا کنندگان ایرانی طرح های مختلف در بلاروس در این نشست خواستار زمینه سازی بیشتر برای تسهیل شرایط کاری با هدف اجرای نقشه راه توسعه روابط دو کشور شدند.
نمایندگان و مسئولان شرکت های مختلف ایرانی که در اجرای پروژه های عمرانی، کشاورزی، صنعتی و … در بلاروس فعالیت می کنند، نیازهای خود را از جمله دریافت پشتیبانی ها و تسهیلات و آسان سازی مقررات با هدف تشویق سرمایه گذاری مطرح کردند.
برخی نمایندگان شرکت های ایرانی ایجاد ساختارهای مناسب بانکی و مالی برای تبادل اعتبارها و همچنین همکاری بخش های مختلف دولتی دو کشور را برای اجرای نقشه راه توسعه روابط اقتصادی تهران و مینسک مهم خواندند.
نعمت زاده نیز در نشست با سرمایه گذاران ایرانی ضمن تاکید بر اهمیت همکاری بخش های دولتی و خصوصی ایران و بلاروس برای اجرای نقشه راه توسعه روابط گفت: طرح های خوبی برای اجرا پیش روی شرکت های ایرانی قرار دارد و اجرای پروژه های نیمه تمام نیز در اولویت قرار گرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بسیاری از نیازها و مشکلات موجود در این عرصه با هماهنگی و همکاری قابل حل است، اظهار کرد که گام های اجرایی نقشه راه توسعه روابط دو کشور زمینه تسهیل شرایط کاری و فعالیت سرمایه گذاران ایرانی در بلاروس را فراهم خواهد کرد.
نعمت زاده همچنین در آخرین روز سفر خود به بلاروس دیروز (پنجشنبه) از چند پروژه مشترک در دست اجرا بازدید کرد و به سرمایه گذاران ایرانی در این کشور قول داد که دولت از فعالیت های آنان و همچنین دیگر سرمایه گذاران در خارج حمایت خواهد کرد.
وی در بازید از پروژه های ایرانی ساخت مجتمع های تجاری و اقامتی مگنت و لجستیک پرلیسیه و گفت وگو با مسئولان اجرای این طرح ها بر اهمیت تسریع در اتمام پروژه های نیمه تمام و برنامه ریزی برای اجرای پروژه های دیگر تاکید کرد.
نعمت زاده همچنین از شرکت های تولیدی بزرگ بلاروسی ماز، بلاز و آمکادور طرف قرارداد صنعتی با ایران بازدید و با مسئولان این شرکت ها برای افزایش همکاری با طرف های ایرانی گفت وگو کرد.
تکمیل چند پروژه نیمه تمام توسط شرکت های ایرانی، همکاری بورس های کالایی، سرمایه گذاری، فناوری پیشرفته،برگزاری نمایشگاه، صادرات خشکبار و محصولات غذایی از ایران، همکاری سازمان استاندارد با دو موسسه مرتبط بلاروسی، تولید بیوسنسور برمبنای نانو و میکرو پرسسورهای صنایع پزشکی، ساخت مشترک تراکتور، پتروشیمی، شیلات و کشاورزی، حمل و نقل، بهداشت و درمان، مالی و بانکی، گردشگری، آموزش و آموزش عالی، علمی و فناوری، ورزشی،حقوقی، گمرکی همکاری های بین استانی از جمله طرح های مورد توافق در نقشه راه امضا شده بین ایران و بلاروس است.
اجلاس قبلی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و بلاروس اسفند ماه ۱۳۹۳ به میزبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران برگزار شد و وزیر صنایع بلاروس برای این منظور به ایران سفر کرده بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.