یونان نفت ایران را از توتال می خرد

یونان نفت ایران را از توتال می خرد

تهران – شرکت پالایشی هلنیک پترولیوم یونان (ELPE) که قرار بود مستقیم از تهران نفت بخرد، اکنون باید برای دریافت محموله های نفت خام ایران با توتال وارد معامله می شود.
[یونان نفت ایران را از توتال می خرد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا از وزارت نفت؛ هلینیک پترولیم برخلاف مذاکراتی که چند ماه پیش با شرکت ملی نفت ایران برای خرید نفت خام از تهران داشت، اجازه ندارد مستقیم با ایران وارد معامله شود. این در حالی است که این شرکت یونانی با شرکت ملی نفت ایران قرارداد امضا کرده بود.
به گزارش پایگاه اکاتریمینی؛ بر اساس این قرارداد؛ باید نخستین محموله صادراتی ایران به مقصد یونان در ماه آوریل فرستاده شود اما گفته می شود توتال این محموله را ارسال خواهد کرد؛ ضمن اینکه قرار بود سه محموله بعدی نیز به همین منوال صادر شود که برنامه تغییر کرد.
بر پایه این گزارش دلیل این تغییر برنامه، نبود اطمینان از شرایط مقررات بین المللی داد و ستد با ایران پس از برداشته شدن تحریمهای غرب علیه برنامه هسته ای تهران است.
بر این اساس، شرکت هلینیک نمی تواند محموله های نفت خام ایران را مستقیم خریداری کند و همین موضوع سبب شده است تا پرداخت نخستین قسط بدهی هلینیک به ایران نیز با مشکل روبرو شود.
قرار بود این شرکت یونانی نخستین قسط خود را به میزان ١٠٠ میلیون یورو از مجموع ٦٠٠ میلیون یورو به ایران بپردازد. یکی از مقامهای شرکت هلینیک در این باره گفته است که ما این مبلغ را پرداخت کرده ایم اما هنوز به تهران نرسیده است.
توتال با تهران توافق کرده است که بخش عمده ای از نفت ایران را در اختیار گیرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.