پس از مسکو ریاض هم از تثبیت تولید نفت بدون همراهی ایران استقبال کرد

پس از مسکو ریاض هم از تثبیت تولید نفت بدون همراهی ایران استقبال کرد

تهران – روزنامه وال استریت ژورنال نوشت، ١٥ تولیدکننده عضو و غیر عضو اوپک از توافق نشست چهار جانبه دوحه، حتی بدون همراهی ایران با طرح تثبیت تولید نفت در سطح ماه ژانویه، تبعیت خواهند کرد.
[ریاض هم از تثبیت تولید نفت بدون همراهی ایران استقبال کرد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا از اعلام روز پنجشنبه وزارت نفت به نقل از این روزنامه ، مقامهای اوپک اعلام کرده اند که عربستان، کویت و همپیمانان آنها پذیرفته اند که از توافق نشست چهار جانبه دوحه برای تثبیت تولید نفت خام در سطح ماه ژانویه سال ٢٠١٦ حتی بدون همراهی ایران تبعیت کنند.
چندی پیش وزیران نفت و انرژی روسیه، عربستان، ونزوئلا و قطر ١٦ فوریه در دوحه توافق کردند که تولید خود را مشروط به همکاری تولیدکنندگان عمده نفت خام، در سطح ماه ژانویه تثبیت کنند؛ یک روز پس از این نشست نیز نشستی با حضور وزیران نفت و انرژی عراق، ایران، ونزوئلا و قطر در تهران برگزار شد.
این تغییر گفتمان از سوی تولیدکنندگان مطرح نفت خام راه را برای کاهش فشار مازاد عرضه کنونی در بازارهای جهانی باز خواهد کرد.
این مواضع پس از آن رخ داد که محمدبن صالح الساده، وزیر صنعت و انرژی قطر و همزمان رئیس دوره ای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) روز چهارشنبه (٢٦ اسفندماه) از برگزاری نشست تولیدکنندگان عضو و غیرعضو این سازمان در ماه آوریل خبر داد. پس از آن نیز الوجیو دل پینو، وزیر نفت ونزوئلا زمان و مکان دقیق این نشست را ١٧ آوریل (٢٨ فروردین ماه) و محل آن را دوحه اعلام کرد.
اعضای اوپک بیش از یک سوم از عرضه نفت خام بازار جهانی را بر عهده دارند.
این دیدار می تواند تکمیل کننده توافق نشست دوحه و راهکاری برای جلوگیری از کاهش بیشتر نفت در بازار که این روزها به پایین ترین حد خود در ١٢ سال گذشته رسیده است، باشد.
بازار جهانی نفت خام با حداقل دو میلیون بشکه مازاد عرضه روبرو است.
قیمت هر بشکه نفت خام شاخص برنت دریای شمال روز چهارشنبه با ٧٨ سنت افزایش نسبت به روز سه شنبه به ٤٠ دلار و ١٧ سنت برای هر بشکه رسید که رشد ٢ درصدی را نشان می دهد.
پیش از این عربستان و همپیمانانش گفته بودند؛ تنها در صورتی زیر بار این توافق می روند که تهران نیز به آنها بپیوندد اما قیمت هر بشکه ٢٧ دلار نفت به اقتصاد این کشورها فشار زیادی آورد و آنها را مجبور کرد حتی بدون حضور ایران به این توافق پایبند بمانند.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز پیش تر اعلام کرده بود که در صورتی به این توافق ملحق خواهد شد که تولید نفت ایران را تا روزانه چهار میلیون بشکه افزایش دهد.
ایران تا پیش از اعمال تحریمهای غرب علیه برنامه هسته ای تهران، روزانه حدود سه میلیون بشکه به بازارهای جهانی صادر می کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.