گزارش جلفابازار از بازشماری آرای حوزه انتخابیه مرند و جلفا
چرا برای کاندیدای طیف طرفدار دولت ۳۸ صندوق مورد بررسی قرار گرفت !؟

گزارش جلفابازار از بازشماری آرای حوزه انتخابیه مرند و جلفا
آیا اعمال فشار اصلاح طلبان و طرفداران دولت به وزارت کشور و شورای نگهبان برای بازشماری کل آرا مورد تائید قرار خواهد گرفت یا با بازشماری ۳۸ صندوق پرونده انتخابات مرند و جلفا بسته خواهد شد ؟!

به گزارش جلفابازار ، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مرند و جلفا در حالی آغاز شد که تعداد ۶۴ نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کردند اما پس از بررسی صلاحیت ها و همچنین انصراف عده ای این آمار به ۲۲ نفر رسید و برهمین اساس ۲۲ نفر برای تصاحب کرسی سبز بهارستان از مرند و جلفا به رقابت پرداختند.

اما در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی که در ۷ اسفند ماه سال گذشته برگزار شد آقایان دکتر محمد حسن نژاد با کسب ۲۹۰۶۳ رای  و همچنین کریم شافعی با کسب ۲۹۶۷۲ رای به دور دوم این مارتن نفس گیر راه یافتند و در دور دوم انتخابات نیز که در دهم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد محمد حسن نژاد با کسب ۶۰۰۵۵ رای ، با تایید وزارت کشور و با تفاضل ۶۹۰ رای برنده دور دوم اعلام شد.

اما پس از اعلام نتایج انتخابات در دور دوم ،  کریم شافعی کاندیدای اصلاح طلبان به نتیجه انتخابات اعتراض کرد و درخواست بازشماری ۳۸ صندوق را به هیئت اجرایی انتخابات تقدیم کرد که برهمین اساس بنا به تصمیم هیات اجرایی جهت اطمینان از صحت شمارش آرا در شعب اخذ رای مقرر شد روز چهارشنبه مورخه ۹۵/۲/۱۵ با حضور هیات اجرایی ، نظارت ، بازرسی و نمایندگان نامزدهای محترم تعدادی از صندوق های اخذ رای بازشماری شود  .

بر همین اساس بازشماری صندوق ها با حضور هیات اجرایی ، نظارت ، بازرسی و نمایندگان نامزدها در فرمانداری مرند انجام شد و در نهایت محمد حسن نژاد با اختلاف ۴۶۳ رای برنده قطعی دور دوم اعلام شد.

تقی کرمی معاون استاندار آذربایجان شرقی و رئیس ستاد انتخابات شهرستان مرند ضمن اعلام پایان بازشماری ارای ۳۸ صندوق گفت : حسب باز شماری در صندوق هایی که انجام شد از مجموع آرا آقای حسن نژاد تعداد ۱۳۰ رای کاهش و به آرا آقای شافعی تعداد ۹۹ رای افزوده شد .

وی همچنین یادآور شد : آقای شافعی درخواست بازشماری تعداد ۳۸ صندوق را داده بودند و نتیجه باز شماری دال بر وجود اختلاف نتایج جزئی در آرا بود .

کرمی تداوم روند بازشماری را منوط به اعلام نظر وزارت کشور و شورای نگهبان دانست و افزود : رای به تداوم روند بازشماری از سوی وزارت کشور و شورای نگهبان در حال استعلام است و ادامه روند بازشماری و یا خاتمه آن منوط به اعلام نظر این دو مرجع است و به محض دریافت نظر این دو مرجع به اطلاع شهروندان عزیز حوزه انتخابیه مرند و جلفا اطلاع رسانی خواهد شد و لذا از شهروندان محترم انتظار داریم هر گونه اخبار را از طریق پورتال فرمانداری پیگیری نمایند و به اخبار غیر موثق توجهی نداشته باشند .

اما محمد اسماعیل سعیدی از کاندیداهای حوزه انتخابیه تبریز ، آذرشهر و اسکو که با اندک اختلاف آرا از راهیابی به مجلس دهم بازمانده و طی اعتراضی خواستار بازشمارش آرا شده بود گفت : جای تعجب را برای ما به وجود آورده است که چرا برای کاندیدای طیف طرفدار دولت در شهرستان مرند ۳۸ صندوق ولی در تبریز این تعداد کم مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در همین راستا ابراز کرد  : ظاهرا رقیب اصلی ما در انتخابات دولت است و با ما مشکل دارند و این ها نه تنها به طور کامل به قانون عمل نمی کنند بلکه قانون را بر اساس تصویر و برداشت خود عملیاتی می کنند.

اما گفتنی است بازشماری ده درصد از صندوق ها یکی از راهکارهای متداول برای مشخص شدن صحت و سقم ادعاهای معترضان است. اگر مسئولان امر و به خصوص ناظران انتخابات که بدون تایید آنان نتیجه مورد قبول نیست؛ با توجه به اعتراضات، مدارک و قراین نسبت به صحت نتایج اولیه اعلام تردید داشته و اعتراض کاندیداها را قابل بررسی بدانند؛ می توان با شمارش ده درصد از صندوق ها و مقایسه نتایج حاصله با نتایج اولیه اعلام شده از آن صندوق ها نسبت به تعیین تکلیف اقدام کرد.

این در حالی است که هیئت نظارت و شورای نگهبان براساس مر قانون در صورت تفاوت محسوس بین نتیجه حاصله از بازشماری تعدادی از صندوق ها با نتایج اولیه اعلامی ستاد انتخابات از آن صندوق ها، اختیار لازم قانونی را داشته و برای صیانت از آرای مردم طبق تشخیص موظف به بازشماری کل یا بخشی از آرا در آنحوزه انتخابیه خواهند بود.

حال با توجه به اینکه در مرند ۳۸ صندوق و بیش از ده درصد  صندوق ها مورد بازشماری قرار گرفته است و طبق تاکید فرماندار مرند این بازشماری تاثیر چندانی در نتیجه کلی آراء نداشته و با توجه به اتمام مهلت اعتراض و عدم امکان شکایت از صندوق های جدید دیگر ، قانونا امکان بازشماری صندوق های بعدی وجود ندارد اما باید منتظر ماند و دید که آیا اعمال فشار اصلاح طلبان و طرفداران دولت به وزارت کشور و شورای نگهبان برای بازشماری کل آرا مورد تائید قرار خواهد گرفت یا با بازشماری ۳۸ صندوق پرونده انتخابات مرند و جلفا بسته خواهد شد ؟!

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.