عرب باغی:
سند ثبت ملی آیین " رنگ آمیزی تخم مرغ نوروزی " به نام منطقه آزاد ارس رونمایی شد

عرب باغی:

همزمان با مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تخم مرغ های غول پیکر شهری ارس از سند ثبت ملی ” آیین رنگ آمیزی تخم مرغ نوروزی ” و نمایش آیینی ” تولکی جنی ” به نام منطقه آزاد ارس رونمایی شد.
به گزارش  جلفابازار  به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس ، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل ارس در این مراسم با تاکید بر اهمیت آئین های محلی در فرهنگ یک جامعه گفت : حمایت از فعالیت های هنری و فرهنگی که با هدف ترویج و زنده نگه داشتن سبک زندگی و فرهنگ جامعه محلی انجام می گیرد ، لازم و ضروری است .
عرب باغی افزود : متاسفانه مراسم هایی که در گذشته در عید نوروز در بین مردم رایج بود به مرور در حال کم رنگ شدن است و برگزاری این گونه جشنواره ها در ترویج دوباره این مراسمات در بین عموم مردم نقش به سزایی ایفا می کنند .
وی با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در حوزه ترویج آداب و سنت ها گفت : آداب و رسوم یک جامعه معرف آن تاریخ ، تمدن و فرهنگ جامعه محسوب می شود و قابلیت ارائه در سطح ملی و جهانی را دارد و باید بر روی آنها سرمایه گذاری انجام شود.
در ابتدای این مراسم ، دبیر جشنوراه تخم مرغ های غول پیکر شهری ارس ضمن ارائه گزارش از فرایند برگزاری این جشنواره و اهداف آن گفت : تجربه موفق جشنواره زمستانی ارس راه را برای برگزاری پربار جشنواره تخم مرغ های غول پیکر شهری ارس هموار تر کرد ؛ بطوری که در مدت یک هفته فراخوان جشنواره ۵۴۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد که این تعداد اثر در بین تمامی جشنواره های مشابه کشور بی نظیر است .
ابراهیم نصیری افزود : امیدواریم بتوانیم دومین جشنواره تخم مرغ های غول پیکر شهری ارس را در سطح بین المللی اجرا کنیم و زمینه را برای ثبت بین المللی این آیین را برای کشورمان فراهم کنیم .
گفتنی است در این مراسم دو نفر از هنرمندان منطقه آزاد ارس به پاس ۵۰ سال خدمت در عرضه آموزش هنر در منطقه مورد تجلیل قرار گرفتند .

در انتهای مراسم از تمامی برگزیده های نخستین جشنواره تخم مرغ های غول پیکر شهری ارس تجلیل شد و تندیس جشنواره به آنها اعطا شد .

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.