قطع آب زایند رود در هشتم خرداد

دریچه های سد زاینده رود هشتم خرداد ماه برای مصارف کشاورزی اراضی شرق اصفهان بسته خواهد شد.

به گزارش جلفابازار  مهندس مهرزاد احسانی مدیر کل مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران ضمن اعلام این خبر افزود: سد زاینده رود تنها سد در حال بهره برداری حوضه آبریز زاینده رود است و تامین کننده آب شرب حدود پنج میلیون نفر از هموطنان ما در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و همچنین منبع اصلی آب صنایع بزرگ ذوب آهن، فولاد، پتروشیمی و صنایع کوچک و بزرگ دیگر در این حوضه حساس کشور می باشد.
وی ضمن برشمردن اهمیت این سد مهم و استراتژیک در مرکز فلات مرکزی ایران افزود: آب مورد نیاز دهها هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری از همین سد تامین آب می شود.

مهندس احسانی درباره آخرین وضعیت ذخیره آب سد زاینده رود گفت : تداوم حدود نه سال خشکسالی و کمبود آب سبب تجمیع مشکلات در بخش های محیط زیست، شرب، کشاورزی و صنایع شده است، بطوریکه از ظرفیت ۱۴۵۰ میلیون متر مکعبی این سد، الان نزدیک به ۷۸ درصد آن خالی است و حجم گسترده مصارفی که طی سالیان گذشته در این حوضه اضافه شده، باعث شکننده شدن تعادل منابع و مصارف سد زاینده رود شده است.

مدیر کل مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران در پاسخ به سوالی درباره کل حجم مصارف آب سالانه سد زاینده رود گفت: بطور متوسط سالانه ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیون متر مکعب، حجم مصارف آب متکی به سد زاینده رود است در صورتی که تمام اراضی کشاورزی بصورت کامل تامین آب شوند حجم مصارف به مراتب بیشتر خواهد شد.
وی همچنین افزود: از ابتدای سال آبی تا کنون حدود ۷۷۵ میلیون متر مکعب آب وارد سد زاینده رود شده است و در مقابل حدود ۸۲ میلیون متر مکعب بیشتر از آب ورودی به سد، یعنی ۸۵۷ میلیون متر مکعب آب از سد زاینده رود در مدت زمان مشابه تخلیه شده است.

مهندس احسانی تامین مطمئن آب اراضی کشاورزی زیر دست سد زاینده رود را یکی از دغدغه های امسال وزارت نیرو برشمرد و افزود: برای بررسی شرایط توزیع آب کشاورزی چندین بار با مسئولین استان اصفهان و نمایندگان صنف کشاورزان جلسه مشورتی گذاشته است و به فراخور وضعیت بارش ها، تصمیمات مقتضی گرفته شده است.
او در ادامه اظهار داشت : مدیران ارشد در وزارت نیرو و دستگاه های اجرایی استان اصفهان کمک شایانی کردند که تا با کمترین تنش و خسارت به کشاورزان، تامین و توزیع آب کشاورزی مطابق برنامه مصوب وزارت نیرو صورت گیرد. خوشبختانه الان به انتهای دوره آبیاری برای اراضی شرق و غرب اصفهان نزدیک می شویم و با توجه به ارزیابی که از وضعیت کشت گندم و جو بعمل آمد و همچنین مشورتی که با مقامات ارشد استان اصفهان صورت گرفت با در نظر گرفتن ریسک وضعیت ذخیره آب سد زاینده رود و با هدف مساعدت به کشاورزان، هشتم خرداد ماه به عنوان روز پایانی برای رهاسازی آب از سد زاینده رود برای اراضی کشاورزی شرق اصفهان اعلام می گردد و با در نظر گرفتن دو روز ” پی آب” تا دهم خرداد همچنان آب در شبکه های آبیاری شرق اصفهان برقرار خواهد بود.
وی افزود: البته علیرغم توافق اولیه با کشاورزان برای قطع جریان آب در دوم خرداد ماه، بواسطه تداوم نیاز آبیاری اراضی گندم، وزارت نیرو حداکثر منفعت کشاورزان را در اولویت قرار داد و تصمیم به ادامه توزیع آب تا هشتم خرداد از سد زاینده رود گرفته است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.