شناسایی چاه های غیرمجاز مخفی در مرند از طریق میزان مصرف برق

شناسایی چاه های غیرمجاز مخفی در مرند از طریق میزان مصرف برق

فرماندار ویژه شهرستان مرند با اشاره به وضعیت بحرانی آب گفت: تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی آب، صرفه جویی در مصرف و اصلاح الگوی مصرف آب است.

تقی کرمی روز سه شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مرند با بیان اینکه افت بسیار شدید منابع آب های زیرزمینی، نسل آینده را با خطر مواجه خواهد کرد، اظهار داشت: طی 32 سال گذشته میزان آب های زیر زمینی 16.5 متر افت داشته و از سال 1370 برداشت آب از این منطقه ممنوع اعلام شده است.

وی با گلایه از کم کاری مسئولان حفاظت آب در مقابله با افرادی که با برداشت آب چاه منبع درآمدی برای خود ایجاد کرده اند، گفت: در مواردی شاهد دستکاری در لوله های انتقال آب از چاه توسط افراد سودجو هستیم.
کرمی گفت: مسئولان ذیربط بایستی با سرکشی سرزده و تشدید نظارت ها، عاملان را شناسایی و نسبت به حل مشکل اقدام کنند.
وی با اشاره به مبنای شناسایی چاه هایی که اضافه برداشت می کنند، گفت: مبنای محاسباتی برای خانه باغ هایی که چاه غیرمجاز دارند میزان برق مصرفی خانه است اما مبنای محاسباتی برای چاه های کشاورزی سنجش و کنترل چاه های عمیق از نزدیک است.
فرماندار ویژه شهرستان مرند ادامه داد: اداره برق شهرستان مرند باید تمام انشعابات غیرمجاز برق را که به ویلاها و خانه باغ ها داده جمع آوری کند زیرا برای استفاده از چاه های غیرمجاز استفاده می کنند.
کرمی در ادامه جلسه بر وعده های نامزدهای انتخاباتی اشاره کرد و گفت: برخی از نامزدهای انتخابات برای جمع آوری آراء مردم وعده هایی همچون تقسیمات منطقه ای و کشوری، تغییر در اراضی ملی و انتقال آب برای روستا یا شهری را اعلام می کنند که طبق اعلام وزارت کشور این چنین تبلیغاتی تخلف اعلام شده و با افراد خاطی برخورد قانونی به عمل خواهد آمد.
مدیر امور آب منطقه ای شهرستان مرند نیز در این جلسه تعداد چاه های عمیق اضافه برداشت در این شهرستان را 196 حلقه اعلام کرد و گفت: 137 حلقه در بخش مرکزی مرند و 159 حلقه چاه در بخش یامچی وجود دارد که اقدام به برداشت بیش از اندازه معمول می کنند که به زودی نسبت به مسدود کردن یا تغییر تجهیزات آنها اقدام خواهیم کرد.
ابراهیم محمدی در مورد پلمپ تعدادی از چاه ها عمیق مجوزدار در شهر بناب مرند گفت: این چاه های مجاز دارای تجهیزات غیرمجاز می باشند و برداشت آب زیادی دارند که به جهت تعویض تجهیزات آنها و همچنین ذخیره آب آنها برای فصل زراعی تا اطلاع ثانوی پلمپ شده اند.
وی اعلام کرد: در راستای جلوگیری از روند افت طی 9 ماهه سال جاری 56 حلقه آب چاه غیر مجاز شناسایی و مسدود شده است.
محمدی از شناسایی 57 حلقه آب چاه غیر مجاز دیگر خبر داد و گفت: با اخذ حکم مقام قضایی و همکاری نیروی انتظامی شهرستان نسبت به مسدود کردن این چاه های غیرمجاز شناسایی شده اقدام خواهد شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.