ایران در دانش مقابله با بیابان زایی جزء 10 کشور نخست جهان است

خداکرم جلالی عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرح مقابله با بیابان زایی و جلوگیری از فرسایش خاک و پراکنده شدن ریزگردهای نمکی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بحث مقابله با پدیده بیابان زایی و گرد و غبارهای نمکی یکی از برنامه های ۱۹ گانه ستاد احیای دریاچه ارومیه است که بر عهده سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گذاشته شده است.
به گزارش جلفابازار ،وی افزود: استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی پارسال در این زمینه کارنامه خوبی داشتند و امسال نیز فعالیت های مربوط به نهال کاری، بوته کاری و برنامه قرق و مدیریت چرا در اطراف دریاچه ارومیه در حال اجراست.
وی اظهار داشت: امسال طرح های بیابان زدایی در حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی کشور با اعتبار ۳۰۰ مییلیارد ریال توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اجرا می شود.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: قصد داریم ۶۵۰ هزار هکتار در حوزه آبخیزداری و ۹۰ هزار هکتار در حوزه بیابان زدایی و مقابله با پدیده گرد و غبار در راستای اقتصاد مقاومتی در سال های پیش رو در کشور طرح اجرا کنیم.
وی یادآور شد: برنامه بیابان زدایی در حاشیه دریاچه ارومیه که از سال گذشته آغاز شد، بسیار موفق است و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشورمان در بین کشورهای منطقه در زمره سازمان های پیشرو در این حوزه است.
جلالی گفت: هفت میلیون هکتار کانون بحرانی در کشور داریم که سه میلیون هکتار آن از نوع درجه یک است و قصد داریم در برنامه ششم توسعه کشور، عملیات بیابان زدایی را با جدیت ادامه دهیم.
وی افزود: در سال جاری اجرای ۹۰ هزار هکتار بیابان زدایی، نهال کاری و بوته کاری در سطح کشور از اولویت های سازمان جنگل هاست.
وی از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه به عنوان یکی از اولویت های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری یاد کرد و گفت: در همین راستا عملیات بیابان زدایی، نهال و بوته کاری در آنجا آغاز و ۱۳۰۰ هکتار از اراضی پیرامونی دریاچه برای این منظور قرق شده است.
وی تشریح کرد: تاکنون در مجموع در ۳۰۰ هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه کاشت بوته انجام شده و در ۵۰۰ هکتار نیز عملیات چاله کنی اجرا شده است.
وی افزود: این طرح برای مقابله بیابان زایی و جلوگیری از فرسایش خاک و ریزگردهای نمکی اجرا می شود و در آن در هر هکتار ۲۰۰ اصله بوته کاشته می شود.
دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دایمی آسیای غربی در شمال غرب ایران میان دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته است. مساحت این دریاچه در تابستان سال گذشته ( ۲۰۱۵) در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف ۲۵امین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گیرد.
دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب‌شور دنیاست و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارک‌های ملی ایران به ثبت رسید؛ پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت ۴۶۲۶۰۰ هکتار از زیستگاه‌های طبیعی جانوران و یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره زمین در ایران است.
حوضهٔ آبریز دریاچه ارومیه ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع معادل بیش از ۳٪ مساحت کل کشور ایران می‌باشد. این حوزچه توسط مجموع ۶۰ رودخانه سیرآب می‌شود که ۲۱ رودخانه دایمی یا فصلی هستند.
دریاچه ارومیه زیستگاه ۲۱۲ گونه از پرندگان٬ ۴۱ گونه خزنده٬ ۷ گونه دوزیست٬ و ۲۷ گونه از پستانداران شامل گوزن زرد ایرانی می‌باشد. این زیست بوم به صورت بین‌المللی توسط یونسکو به عنوان منطقه تحت حفاظت به ثبت رسیده ‌است.
به خاطر شوری بیش از حد دریاچه هیچ نوع ماهی در این دریاچه زندگی نمی‌کند. با این ‌حال دریاچه ارومیه یکی از زیست‌گاه‌های مهم سخت‌پوست آرتمیا شناخته‌ می‌شود. این سخت پوست یکی از منابع اصلی تغذیه پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو به شمار می‌آید. در اوایل سال ۲۰۱۳ از رئیس وقت مرکز مطالعات آرتمیای ارومیه نقل شد که آرتمیا در این دریاچه منقرض شده‌ است. این نظر توسط برخی کارشناسان دیگر رد شده ‌است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.