استاندار آذربایجان شرقی:
بسترهای توسعه همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان فراهم است

استاندار آذربایجان شرقی:

به گزارش جلفابازار اسماعیل جبارزاده روز چهارشنبه در جمع اعضای هیات اقتصادی جمهوری آذربایجان با اشاره به اراده مسوولان ارشد و تلاش فعالان اقتصادی دو طرف برای توسعه روابط، اظهارکرد: ما در استان آذربایجان شرقی بخشی از این هدف را به عهده گرفته ایم و به جهت نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی درصدد ایفای نقش محوری در این رابطه هستیم.
وی، حضور متقابل هیات های اقتصادی دو طرف را برای آشنایی با ظرفیت ها مهم دانست و با اشاره به پیشینه روابط اقتصادی و فرهنگی جمهوری آذربایجان و استان آذربایجان شرقی گفت: در زمان حاضر بخشی از نیازهای همدیگر را تامین می کنیم و این همکاری می تواند افزایش یابد.
وی، نقش جمهوری آذربایجان را برای حضور ایران در کشور روسیه مهم ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه تجار بزرگ روسیه از جمهوری آذربایجان هستند می توانند ما را در شناخت ظرفیت ها و نیازهای بازار روسیه کمک کنند.
رئیس هیات جمهوری آذربایجان و مدیرکل صنایع سنگین وزارت اقتصاد این جمهوری هم در این دیدار با اشاره به اینکه تجار این جمهوری علاوه بر روسیه با کشورهای قزاقستان و ترکمنستان همکاری نزدیکی دارند، دلیل سفر این هیات به تبریز را شناخت بازار آذربایجان شرقی عنوان کرد.
یعقوب حسن اف با اشاره به نقش تبریز در توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان از خدمات درمانی ارائه شده به گردشگران سلامت در تبریز قدردانی کرد.
وی به تسهیلات سرمایه گذاری و معافیت گمرکی در جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: از حضور واحدهای صنعتی شما در جمهوری حمایت می کنیم.
مدیران شرکت های فعال در حوزه امور مالی و بانکی، تولید ماشین آلات استخراج نفت که این هیات را همراهی می کنند هم با ارایه گزارشی از زمینه فعالیت خود خواستار همکاری مشترک دو طرف شدند.
جمهوری آذربایجان با حدود ۹ میلیون نفر جمعیت بزرگترین کشور حوزه قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کناره دریای خزر واقع و دارای مرز خشکی و آبی با جمهوری اسلامی ایران است. تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۲ معادل ۷۲ میلیارد دلار (بر اساس ارزش اسمی) و بیش از ۹۷ میلیارد دلار (بر اساس قدرت خرید) بوده ‌است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.