دکترای دامپزشک حرفه ای:
بیماری تب برفکی خطری برای انسان ندارد و از این جنبه نگرانی وجود ندارد

 دکترای دامپزشک حرفه ای گفت: بیماری تب برفکی خطری برای انسان ندارد و از این جنبه نگرانی وجود ندارد.

به گزارش جلفابازار به نقل از مهدی قیامی  در خصوص بیماری تب برفکی اظهار داشت: بیماری تب برفکی که در استان ما به نام دباغ شناخته می شود، بیماری بسیار عفونی و به شدت واگیردار در دام هایی مثل گاو و گوسفندان است.

وی تصریح کرد: عامل این بیماری از خانواده پیکورنا ویریده، جنس افتوویروس است که دارای هفت سروتیپ  SAT۱، SAT۲، SAT۳، Asia۱،   A، C و O می باشد.

دکترای دامپزشک حرفه ای افزود: این ویروس های RNA دار، تغییرات شدید آنتی ژنی داشته و تیپ های زیادی دارند.

قیامی راد با بیان این که این بیماری برای انسان خطری ندارد، گفت: مرگ و میر عمدتا در دام های جوان و به دلیل عوارض میوکاردیت دراین گروه سنی اتفاق  می افتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد با بیان این که  ویروس عامل بیماری  به روش مستقیم یعنی تماس دام آلوده با دام حساس و  به صورت غیر مستقیم نیز منتقل می شود، اذعان داشت: بیماری تب برفکی  به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از مهمترین موانع تامین بهداشت و تولیدات دامی و فراورده های آن است.

وی اظهار داشت: اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای، مراقبت کلنیکی و  سرولوژیکی و  واکسیناسیون از جمله راه های توصیه شده برای کنترل این بیماری است.

قیامی راد با بیان اینکه این بیماری مشترک نیست، گفت: تب برفکی با وجود اینکه پیشگیری دارد اما درمان ندارد و درمان آن به شکل علامتی یعنی آنتی بیوتیک و ویتامین تراپی است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.