تسهیل امور گمرکی پیش نیاز توسعه همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان

لغو تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران علاوه بر کشورهای اروپایی ، کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان را برای افزایش سهم همکاری با کشورمان در دوران پسابرجام راغب کرده است و در این میان استان آذربایجان شرقی به جهت اشتراکات فرهنگی و زبانی بیش از سایر نقاط کشور مورد توجه فعالان اقتصادی این جمهوری است .
به گزارش جلفابازار مسئولان استان آذربایجان شرقی هم با توجه به ماموریتی که در راستای افزایش همکاری اقتصادی با همسایه های غرب کشور همچون ترکیه و جمهوری آذربایجان به استان داده شده است، درصدد افزایش مراودات با این همسایه های ترک زبان هستند .
در این میان اختلافات سیاسی بین روسیه و ترکیه و ابراز تمایل روسیه برای تامین محصولات مورد نیازش از جمهوری اسلامی ایران موجب افزایش اهمیت رابطه با جمهوری آذربایجان به عنوان پلی برای نفوذ تجار ما به بازار روسیه شده است .
استفاده از توان و ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش سطح همکاری ها از رویکردهای اساسی مسوولان دولتی است اما موضوع دارای اهمیت بسترسازی مناسب هر دولتی برای فعالیت تجار و تولیدکننده هاست.
موضوعی که به نظر می رسد از طرف دولت جمهوری آذربایجان نادیده گرفته شده و نوع نگاه به فعالان اقتصادی ایران متفاوت با نگرشی است که در مورد فعالان اقتصادی کشورهای دیگر همچون ترکیه وجود دارد .
در نشست امروز هیات اقتصادی جمهوری آذربایجان با فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی در اتاق بازرگانی تبریز هم این موضوع به عنوان دغدغه فعالیت در این جمهوری از طرف تعدادی از تجار کشورمان مطرح شد.
حبیب دباغ صالحی از فعالان صنعت چرم تبریز با اشاره به موانعی که هنگام ورود از کشور ارمنستان به جمهوری آذربایجان برای بازرگانان ایرانی وجود دارد ، گفت: این نگرش مانع توسعه همکاری ها می شود.
یکی دیگر از فعالان اقتصادی استان هم به تفاوتی که در زمینه عوارض گمرکی برای واردات کالای ایرانی و ترکیه ای از طرف جمهوری آذربایجان وجود دارد ، اشاره کرد و افزود: این موضوع به قدرت رقابت ما با کالاهای ترکیه ای لطمه می زند.
به هر حال توسعه سطح همکاری های خارجی نیازمند افزایش مراودات هیات های اقتصادی و تعاملات بخش خصوصی برای شناخت بیشتر از ظرفیت های یکدیگر است و این موضوع در نشست امروز هیات اقتصادی جمهوری آذربایجان با اعضای اتاق بازرگانی تبریز هم از طریق طرح و تبیین توانمندی ها و مشوق های سرمایه گذاری توسط هر دو طرف مورد توجه قرار گرفت .
رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی تبریز در این نشست با اشاره به مزیت های اقتصادی استان آذربایجان شرقی در زمینه ها مختلف ، گفت: روابط اقتصادی در سایه امنیت و مثبت اندیشی گسترش می یابد.
صمد حسن زاده ، جمهوری آذربایجان را پلی مناسب برای توسعه فعالیت در بازار روسیه دانست و خواستار همکاری تجار این جمهوری برای فعالیت مشترک با ایران در بازار بزرگ روسیه شد .
نایب رئیس ستاد سرمایه گذاری استان آذربایجان شرقی هم با اشاره به معافیت های مالیاتی و مشوق های سرمایه گذاری در این استان به ویژه در منطقه آزاد ارس ، گفت : توسعه روابط با ترکیه و کشورهای منطقه قفقاز راهبرد این استان است .
رضا حسینی با اشاره به اینکه زیرساخت های حمل و نقل استان در حال توسعه است ، اظهارکرد: اتصال خطوط ریلی کشور به باکو می تواند همکاری های ما را تسهیل کند.
وی با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان در اولویت همکاری های مشارکتی فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی قرار دارد ، بر ضرورت رفع مشکلات گمرکی تاکید کرد .
مدیرکل صنایع سنگین وزارت اقتصاد جمهوری آذربایجان هم با اشاره به مشوق های سرمایه گذاری خارجی در این جمهوری از جمله معافیت مالیاتی هفت ساله ، گفت: در حال کاهش وابستگی اقتصاد خود به نفت و توسعه فعالیت های غیرنفتی هستیم .
یعقوب حسن اف با اشاره به اشتراکات فرهنگی و زبانی بازرگانان جمهوری آذربایجان و تبریز خطاب به تجار تبریز گفت: همان روابطی که با کشور ترکیه داریم می توانیم با شما هم داشته باشیم.
اما با وجود اراده سران دو کشور برای افزایش همکاری ها به نظر می رسد برای تعمیق روابط اقتصاد بین الملل، رفع مشکلات ساختاری از اهمیت بیشتری برخوردار است و در مورد جمهوری آذربایجان هم در صورت تغییر نگاه موجود و توجه به ضرورت برد – برد در روابط تجاری می توان نسبت به افزایش همکاری ها امیدوار بود .
نمایش فیلمی از فرصت های سرمایه گذاری استان آذربایجان شرقی برای اعضای هیات اقتصادی آذری زبان جمهوری آذربایجان به زبان انگلیسی هم در جریان این نشست جالب توجه بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.