وضعیت بازار دام و گوشت قرمز در آستانه رمضان

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران با بیان اینکه مشکلی در عرضه دام و گوشت قرمز در آستانه ماه مبارک رمضان نداریم، گفـت: در طرح خرید توافقی شیرخام سالانه حدود ۳۶۰ هزارتن شیرمازاد جمع آوری می‌شود.

به گزارش جلفابازار به نقل از ایرنا علیرضا عزیزاللهی درباره شرایط عرضه دام زنده و گوشت قرمز در آستانه ماه مبارک رمضان اظهارداشت: الان، فصل عرضه دام عشایر است و در این مقطع معمولا قیمت دام و گوشت روند نزولی دارد، چراکه عرضه نسبتا زیاد است.

وی افزود: برای ماه مبارک رمضان مشکلی در این زمینه نخواهد بود؛ مگر اینکه در برنامه واردات خللی ایجاد شود یا ذخایر کافی برای مقاطعی که تقاضا خیلی زیاد است، وجود نداشته باشد که احتمال این امر نیز بسیار ضعیف است.

عزیزاللهی، طرح خرید توافقی شیرخام از دامداران را مورد اشاره قرار داد و درباره این موضوع که عده ای معتقدند اجرای این طرح در گذشته نتوانست به بهبود شرایط کمک کند، اظهارداشت: قرار نیست این طرح همه مشکلات دامداران کشور را حل کند، طرح‌هایی  که دولت اجرا می‌کند، اقداماتی مقطعی است برای کاهش فشار از روی تولیدکنندگان در زمان‌هایی که مشکلات آنها حاد شده است.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور با بیان اینکه پارسال ۲۴۰ هزار تن شیرخام از تولیدکنندگان خریداری شد، افزود: اگر این کار انجام نمی‌شد، شیر روی دست تولیدکنندگان می ماند و قیمت این کالا  سقوط آزاد می کرد.

عزیزاللهی با اشاره به اینکه ما حدود یک میلیون تن شیرخام مازاد داریم که باید جمع و سازماندهی شود، اظهارداشت: در طرح مذکور، برنامه ما جمع آوری روزی ۱۰۰۰ تن شیر است و بدین ترتیب سالانه ۳۵۰ تا ۳۶۰ هزارتن از این محصول جذب و از بازار خارج می شود، ضمن اینکه  بخشی را هم کارخانجات به منظور صادرات جذب می کنند که حدود ۶۰۰ هزارتن فرآورده لبنی نیز صادر می شود.

وی ادامه داد: بنابراین این اقدام خوبی است و قطعا در بهبود وضعیت دامداران تاثرگذار خواهد بود.

عزیزاللهی درباره این موضوع که چرا طرح مذکور فقط در ۸ استان اجرایی می شود؟ گفت: عمده تولید شیرخام کشور(بیش از ۹۵ تا ۹۶ درصد) در همان ۸ استان است و استان‌های مذکور قطب‌های تولید شیر کشور هستند که از جمله آنها می توان به استان اصفهان، تهران، خراسان  رضوی، فارس، البرز و قزوین اشاره کرد.  

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور درباره حذف ارز دولتی واردات کره هم گفت:  قیمت کره در بازارهای جهانی افت زیادی داشته است و واردکنندگان این کالا سود بسیار کلانی به دست می آوردند، بنابراین دلیلی وجود نداشت که بازهم ارز حمایتی بگیرند.

وی میزان واردات کره به کشور را ۴۳ هزارتن عنوان کرد و گفت: برای افزایش تولید این محصول باید برنامه هایی در کشور اجرا شود.   عزیزاللهی ادامه داد: به عنوان مثال در آینده برنامه هایی در سطح دامداری‌ها اجرا شود که ضریب تولید چربی در شیر بالا برود که البته این اقدامات هزینه بر است. وی افزود: یا اینکه حجم تولید شیر افزایش یابد که بتواند تولید کره را نیز پوشش دهد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.