خیز هندی‌ها برای میادین جدید نفتی ایران

به گزارش جلفابازار ، خبرگزاری پرس تراست هند (PTI) به نقل از منابع آگاه گزارش داد: شرکت نفت هند (IOC) که بزرگترین شرکت نفت این کشور است حق اداره و تولید نفت از این میدان کشف شده را به ایران پیشنهاد کرده است تا از روابط خریدار-فروشنده با شریک استراتژیک خود فاصله بگیرد.

طبق پیشنهاد شرکت نفت هند، نفت تولید شده از این میدان می‌تواند به هند صادر شود.

این شرکت در سال مالی گذشته ۱٫۲ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرد و در سال مالی که از اول آوریل آغاز شده، به دنبال سه برابر کردن میزان وارداتش است.

هدف سفر اخیر نارندرا مودی، نخست وزیر هند به ایران تقویت روابط تجاری میان دو کشور بوده است و این دیدار به فاصله چند ماه پس از اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریمهای بین المللی علیه تهران انجام گرفت.

علاوه بر شرکت نفت هند، شرکت ONGC Videsh هم به دنبال دو میدان کشف شده از ۱۶ میدانی است که ایران احتمالا مشارکت در آنها را بزودی به مناقصه خواهد گذاشت.

میادینی که شرکت OVL – بازوی خارجی شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی هند (ONGC) – بدنبال آنهاست، جدا از میدان فرزاد بی است که مذاکرات برای حق توسعه آن در مراحل پیشرفته قرار دارد.

شرکت OVL در سال ۲۰۰۸ میدان فرزاد بی را در خلیج فارس کشف کرد. این میدان ۱۲٫۵ تریلیون فوت مکعب ذخایر قابل بهره برداری دارد.

منابع آگاه اظهار کرده اند ایران تاکنون به درخواست‌های شرکت‌های هندی پاسخ نداده است.

با اینهمه برای دادن حق توسعه میدان فرزاد که ۲۸۳ میلیارد متر مکعب ذخایر دارد، تمایل نشان داده است. این میدان علاوه بر اینکه ذخایر کمتری دارد، چالش بیشتری را به همراه دارد.

به گفته منابع آگاه، هند در پی برداشته شدن تحریمها علیه ایران در ژانویه، ممکن است حداکثر ۲۰ میلیون تن نفت خام در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از ایران وارد کند که تقریبا حدود دو برابر حدود ۱۱ میلیون تن در سال پیش خواهد بود.

ایران تا سال مالی ۲۰۱۱-۲۰۱۰ دومین تامین کننده بزرگ نفت هند پس از عربستان سعودی بود اما تحریمهای جدید آمریکا در سال ۲۰۱۰ باعث شد واردات نفت هند از ایران از ۱۸٫۵ میلیون تن در سال مالی ۲۰۱۱-۲۰۱۰ به ۱۱ میلیون تن کاهش پیدا کند. اکنون عراق دومین تامین کننده بزرگ نفت هند است.

منابع آگاه اظهار کرده اند هند همچنین تمایل دارد به شرط فراهم شدن گاز به نرخ ارزان از سوی ایران، در کارخانه‌های مواد شیمیایی، پتروشیمی و کود سرمایه گذاری کند. این کشور همچنین بدنبال احداث کارخانه اوره در منطقه آزاد تجاری چابهار برای صادرات به هند است.

در حالیکه شرکتهای پالایشگاه و پتروشیمی مانگور(MRPL) و اسار هند که بزرگترین خریداران نفت ایران هستند احتمالا هر یک همچنان حدود پنج میلیون تن نفت از ایران خواهند خرید، شرکت BPCL و هندوستان پترولیوم (HPCL) ممکن است واردات نفت از ایران را آغاز کنند.

شرکت HMEL اعلام کرده که میزان اندکی از ایران خرید خواهد کرد و گزینه برای افزایش حجم خرید را خواهد داشت.

همچنین پالایشگاه خصوصی Reliance Industriesبه دنبال خرید پنج تا شش میلیون تن نفت سنگین از ایران است.
هند برای تامین حدود ۸۰ درصد از نیازهای نفتی خود، حدود ۱۸۹ میلیون تن نفت خام وارد می‌کند. عربستان سعودی در سال مالی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ حدود ۳۸ میلیون تن نفت به هند فروخت در حالیکه عراق هم ۳۳ میلیون تن نفت به این کشور عرضه کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.