استاندار آذربایجان شرقی:
رفع مشکلات مربوط به سرمایه گذاری های خارجی را با جدیت دنبال می کنم

استاندار آذربایجان شرقی:

اسماعیل جبارزاده روز دوشنبه در دیدار با معاون وزیر صنعت و فناوری ترکیه ، اظهار کرد: فلسفه وجود استاندار نیز این است که مشکلات کلان و ریز مربوط به این حوزه مهم اقتصادی و تجاری را رفع کند و در غیر این صورت وظیفه استانداری ناقص عمل شده است.
به گزارش جلفابازار  وی از ترکیه به عنوان کشور دارای مزیت نسبی در روابط خارجی با جمهوری اسلامی ایران نام برد و اظهار کرد: به دلیل کمک های این کشور در دوران تحریم و نیز اشتراکات فراوان دینی، فرهنگی و زبانی با مردم ایران و آذربایجان شرقی، آنکارا همواره جزو اولویت های اصلی روابط خارجی در میان همسایگان بوده است و چنین نیز در آینده خواهد بود.
جبارزاده، حضور خیل انبوه سرمایه گذاران ترک در ایران را نمونه ای از مناسبات خوب و مفید اقتصادی بین دو کشور عنوان کرد و گفت: در حال حاضر زمینه های بسیار مناسبی برای توسعه و بسط همکاری های دوجانبه فراهم است و اگر مشکلات ناچیزی که وجود دارد نیز برطرف شوند، می توان به آینده درخشان روابط اقتصادی بین ایران و ترکیه امیدوارتر شد.
وی ادامه داد: اطمینان دارم مردم ترکیه خودشان را در ایران و به ویژه تبریز غریبه حس نمی کنند همچنان که ایرانی ها در ترکیه چنین حسی دارند زیرا که اشتراکات فرهنگی و زبانی این علاقمندی را چند برابر کرده است.
جبارزاده یادآور شد: بر این اساس ما علاقمند به برقراری روابط اقتصادی و تجاری در بخش های مختلف و متعدد به شکل نامحدود هستیم زیرا که بهترین دوستان و همکاران ما ترکیه ای ها هستند.
وی شهرک صنعتی بعثت در ۱۰ کیلومتری تبریز را یکی از مکان های بسیار مناسب برای حضور سرمایه گذاران خارجی به ویژه ترکیه عنوان و اظهار کرد: تمامی امکانات و زیرساخت های اولیه در این شهرک ایجاد شده و اراضی آن آماده واگذاری است و مجوز یکهزار هکتار از این اراضی را نیز اخذ کرده ایم.
استاندار آذربایجان شرقی از این استان به عنوان امن ترین استان ایران نام برد که طی دو سال اخیر رتبه اول امن ترین استان در میان ۳۱ استان را به خود اختصاص داده است.
جبارزاده گفت: همین موضوع یکی از مشوق های مهم و مزیت های ممتاز برای سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی است.
وی همچنین با اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های طبیعی و تاریخی آذربایجان شرقی، خواستار استفاده از تجربیات مفید ترکیه در حوزه های مختلف صنعت گردشگری شد و گفت: این همکاری های می تواند در زمینه ساخت هتل، رستوران و آموزش های گردشگری برقرار شود.
به گزارش ایرنا، معاون وزیر صنایع و فناوری ترکیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و تبریز، گفت: ما به عنوان برداران دینی شما به هیچ عنوان در مدت اقامت خود در این کشور احساس بیگانگی و غربت نمی کنیم که همین موضوع می تواند در توسعه همکاری های دوجانبه موثر باشد.
‘ رمضان یلدیریم ‘ وجود ۴۹۰ کیلومتر مرز مشترک بین ترکیه و ایران را زمینه بسیار مناسبی برای رونق و تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو طرف دانست و افزود: بر همین اساس ایجاد شهرک های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور در سال ۲۰۰۸ بین روسای جمهور وقت و کشور مورد موافقت قرار گرفت اما بنا به دلایلی تاکنون این موضوع راکد مانده است.
وی گفت: از اهداف مهم و اصلی مقام های عالی دو کشور در زمینه های اقتصادی، دست یابی به مراودات اقتصادی سالانه ۳۰ میلیارد دلار است که برای تحقق این هدف باید مقام های محلی و استانی دو کشور دوست و همسایه تلاش های وافری از خود نشان دهند.
یلدیریم اظهار کرد: ایجاد و راه اندازی شهرک های صنعتی در ایران و ترکیه می تواند در هموارسازی هدف رسیدن به حجم مبادلات اقتصادی ۳۰ میلیارد دلاری تعیین کننده باشد و به همین منظور با هیاتی از وزارت صنایع و فناوری ترکیه به ایران سفر کرده ایم تا در این رابطه پیشنهادات خود را به مقام های ایرانی ارایه دهیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر دو شهر تبریز و ارومیه برای ایجاد این شهرک ها از سوی دو کشور ایران و ترکیه تعیین شده اند و شهر ارزروم نیز از سوی ترکیه برای همین هدف پیشنهاد خواهد شد.
یلدیریم از تبریز به عنوان یکی از شهرهای اقتصادی و مهم ایران نام برد و با اشاره به بازدیدهای خود از شهرک های صنعتی این منطقه گفت: بدون تردید هم اکنون امکانات و زیرساخت های بسیار مناسبی برای همکاری های مشترک سرمایه گذاری در این شهر وجود دارد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.