مدیر صادرات و واردات :
صادرات سوخت هواپیما از ایران به سه کشور

مدیر صادرات و واردات :

«اسماعیل حشم فیروز» مدیر صادرات و واردات شرکت ملی پخش فراورده های نفتی که درروزهای ابتدایی خردادماه امسال بازنشسته شد، یک روز پیش از بازنشستگی در گفت وگو با ایرنا، گوشه هایی از وضعیت صادرات فرآورده های نفتی توسط ایران را تشریح کرد.
وی درباره صادرات سوخت هواپیما گفت: ایران، پارسال به افغانستان، ارمنستان و کردستان عراق سوخت هواپیما صادر کرده بود و امسال تاجیکستان نیز خواستار خرید سوخت هواپیما از ایران شده است.
وی به رشد پنج برابری صادرات سوخت هواپیما در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ اشاره کرد و افزود: پارسال، مجموع صادرات سوخت هواپیما به ۱۵ هزار تن رسید در حالی که در سال ۹۳ حدود سه هزار تن سوخت به کشور افغانستان صادر شده بود.
این مقام صنعت نفت درباره برنامه ایران برای صادرات بنزین در آینده نیز گفت: به تازگی هیاتی از افغانستان به سرپرستی اتاق بازرگانی و بخش خصوصی این کشور به ایران آمد و درخواست هایی برای خرید فراورده های مختلف از جمله بنزین مطرح کرد.
حشم فیروز اضافه کرد: به دلیل کمبود بنزین در داخل کشور و نیاز به واردات، هم اکنون امکان صادرات بنزین به این کشور وجود ندارد اما در نظر داریم که از اواخر فصل پاییز با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تقاضای آنها را پاسخ گفته و صادرات بنزین به این کشور را آغاز کنیم.
وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی انجام شده، پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد، گفت: کسری روزانه بنزین کشور حدود هشت میلیون لیتر است و بر این اساس، چهار میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می توان آن را به سایر کشورها از جمله افغانستان صادر کرد.
به گزارش جلفابازار  بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز کشور سبب شد که مصرف گاز در نیروگاه ها افزایش و مصرف انواع سوخت مایع کاهش یابد.
کاهش مصرف انواع سوخت مایع در نیروگاه ها نیاز کشور به واردات گازوییل را متوقف و حتی زمینه ای را فراهم کرد تا ایران به صادرکننده گازوییل تبدیل شود. گسترش شبکه گازرسانی در کشور، نیاز به مصرف نفت سفید را نیز کاهش داده و شرایط برای صادرات این محصول را نیز مهیا کرده است.
تنها فرآورده نفتی وارداتی به کشور، بنزین است که با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، واردات آن نیز متوقف شده و ایران را از واردکننده به صادرکننده این محصول تبدیل خواهد کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.